13.Hafta

Bu dönemde karnınızda ve özellikle de sağ kasığınızda ağrılar ortaya çıkabilir. Bu ağrılar büyümekte olan uterusun, uterusu yerinde tutan bağları ve özellikle de ligamentum rotundum (“yuvarlak bağ”) adlı yapıyı germesinden kaynaklanan ağrılardır. Uterusun yuvarlak bağa göre daha hızlı büyümesinden kaynaklanan bu ağrılar çok uzun süreli olmazlar ve ligamentlerin uyum sağlamasıyla ortadan kaybolurlar.

Gebelikte 13. Hafta

Bebeğinizin ses telleri hızla oluşuyor. Yüzü giderek daha çok insana benziyor ve önceleri adeta bir kuş gibi birbirlerinden ayrık olan gözler orta hatta yaklaşıyorlar. Kulaklar da baştan oldukça aşağıda, dudaklar hizasında yer alırlarken yavaş yavaş normal yerlerine geliyorlar.

Bu dönemde özellikle erkek bebeklerin ultrasonda cinsiyetleri belli olabilir ancak bebeklerin cinsiyetleri sıklıkla 16. hafta ve sonrasında görülür (11-14 testi esnasında çözünürlüğü yüksek bir ultrasonda cinsiyet daha erken de belirlenebilir).

Barsaklar karın içine olan göçlerini tamamlamak üzereler. Karaciğer safra üretimine, pankreas da insülin üretimine bu gebelik haftasında başlar.

Bu hafta sonunda bebeğinizin boyu 9 cm. ve ağırlığı tam 26 gram!

- A word from our sposor -

spot_img

13.Hafta

Önceki İçerikİkinci Dönem (13-26. Haftalar)
Sonraki İçerik14.Hafta