5. Hafta

Gebelikte 5. Hafta

Artık beklenen adetin gebeliğe bağlı olarak gecikmiş olduğundan ciddi bir şekilde şüphelenmeye başladınız ve gebelik testi yaptırmaya yeni karar verdiniz. Şimdi bu testlerin biraz ayrıntısına gireceğiz:

Eczaneden aldığınız test kitleriyle yapacağınız idrarda gebelik testi negatif geldiğinde sonuç çok güvenilir olmayabilir. Zira bu testler kandan idrara geçen beta HCG hormonu belli bir seviyeye ulaşmadan pozitif sonuç vermeyebilirler. Bu test negatif çıkarsa ve siz gebe olduğunuzdan şüpheleniyorsanız bir kliniğe başvurmanızda fayda var. Burada doktora başvurmayı gerektirmeden gebelik testi yapılmasını talep edebilirsiniz. Kliniklerde kullanılan test kitleri daha hassas olduklarından bir hafta-10 günlük bir gecikme sonunda hatalı şekilde negatif sonuç verme olasılıkları oldukça düşüktür.

Gebelikte 5. Hafta

Ve işte beklediğiniz sonuç: “PLANOTEST: (+) MÜSPET”

Anne Adayları Dünyasına Hoş Geldiniz!!!

Gebeliğinizin bu döneminden itibaren gebelikte salgılanan hormonların etkisiyle memelerde dolgunluk, hassasiyet gibi belirtiler yavaş yavaş kendini göstermeye başlar. Zira süt bezleri gerekli sinyali almış ve hazırlık yapmaya başlamışlardır bile. Sık sık acıkma, sabah bulantıları da yine artan hormonların etkisine bağlı olarak ortaya çıkan diğer belirtilerdir. Uterusunuz (bebeğinizin yerleştiği organ) büyümeye ve mesanenize baskı yapmaya başladığından mesanenin az miktarda dolması bile idrar yapma ihtiyacının uyanmasına neden olabilir. Bu yüzden daha bu gebelik haftasında bile sık sık idrara çıkma şikayetleriniz başlayabilir.

Gebelikte 5. Hafta

Bu gebelik haftasında ultrason yapıldığında üstteki görüntü elde edilir: Birkaç milimetrelik bir gebelik kesesi.

Gebelik kesesinde gelişmekte olan bebeğiniz henüz görüntülenecek kadar büyümemiştir.

Her ne kadar ultrasonda gözlenemese de bebeğiniz hızla gelişiyor. Yanda boyu yaklaşık 5 mm. olan 5 haftalık bir embriyo görüyorsunuz (yaklaşık 9. haftaya kadar bebeğinize bu isim verilir). Bebeğinizin bu haftalarda arka kısmı ön kısmına göre daha hızlı geliştiğinden, adeta ters bir C şeklini almış durumda.

Baş kısmından en ucuna kadar gördüğünüz kıvrımlı yapı nöral tüp adı verilen tüp şeklindeki bir boşluk. Bu boşluktan beyin ve omurilik dokusu gelişecek. Bu arada resimde bebeğinizin el ve ayak taslaklarını ve gözünü de görüyorsunuz (dikkatli bakın). Resimde solda gördüğünüz balon şeklindeki yapı ise yol kesesi. Bu yapı gebeliğin erken dönemlerinde bebeğinizin gelişiminden sorumlu ve plasentanın (plasenta bebeği besleyen yapıdır) gelişmesiyle ortadan kalkacak. Kalp daha bu gebelik haftasında çoktan oluşmuş ve damarlara kanı pompalayarak dokuların kanlanmasını sağlamaya başladı bile.

Bu haftada bebeğiniz üç ayrı tabakadan oluşur: En dışta yer alan ektoderm adlı tabakada nöral tüp yapısı var. Ektoderm sinir sisteminin ana elemanları olan beyin ve omurilik dokusu ve ek olarak cilt ve saç gibi yapıların oluşumundan sorumludur. Orta tabaka olan mezoderm kalp ve dolaşım sistemi, kemikler, kaslar, böbrekler ve genital organların oluşumundan sorumludur. Embriyoda ilk gelişen organ sistemi dolaşım sistemidir. Endoderm adı verilen en iç tabaka ise basit bir tüp şeklindedir ve barsaklar, mide, karaciğer, pankreas gibi iç organların oluşmasını sağlar. Kısacası, organ gelişimi bu haftada oldukça aktif olarak devam ediyor.

- A word from our sposor -

spot_img

5. Hafta

Önceki İçerikGebeliğin Başlaması (0-4.Hafta)
Sonraki İçerik6.Hafta