Anoreksia ve Bulimia Nevroza

  0
  329

  Anoreksia ve Bulimia Nevroza

  Anoreksia Nevroza:

  Bu tür yeme bozukluğu, psikolojik kökenli bir hastalık olup zayıflamayı takıntı (obsesyon) haline getiren genç kadınlarda daha fazla ortaya çıkar. Kilo alma korkusu var olup, diyetlerini aşırı derecede sınırladıkları için, ileri derecede zayıf olmaları halinde bile kendilerini şişman olarak görürler. Bazıları yemekten sonra kusmaya çalıştığından aynı zamanda bulimiktirler.  Vücuttaki GnRH hormonunun düşük miktarda salınımı (Buna bağlı olarak LH ve FSH hormonu salınımı azalır) sonucu ortaya çıkan amenore (Adet görememe), hastalığın bir tanısal özelliği olacak kadar yaygındır.

  Diğer yaygın bulgular:

  * Troid hormon salınımında azalmaya bağlı soğuğa hassasiyet.
  * Hipotermi (vücut sıcaklığında düşme)
  * Bradikardi (kalp dakika atım sayısının normalin altında olması)
  * Konstipasyon (kabızlık)
  * Deri ve saç değişiklikleri

  Anoreksia nevrozanın en önemli komplikasyonu;  büyük olasılıkla ölüme yol açan hipokalemi (kan K+ miktarında azalma) sonucu kardiak aritmiye (kalp ritim düzensizliği) yatkınlığı arttırmasıdır.

  Bulimia Nevroza:

  Psikolojik kökenli bir hastalıktır. Anormal yeme alışkanlığı ile kendini belli eder. Aynı zaman dilimi içerisinde aynı şartlarda çoğu insanın yiyeceğinden daha fazla yeme alışkanlığı vardır. Bu dönemde hasta yeme kontrolünü kaybeder yeme olayını durduramaz,  ve daha sonra kilo almayı önlemek için uygunsuz davranışlar gösterir. ( Hasta kusar, laksatif ve diüretik ilaçlar alıp, lavman yaparak yediği yiyecekleri çıkarır) Aç kalırlar, ya da aşırı egzersiz yaparlar. Yeme ya da uygunsuz davranışlar 3 ayda bir en az 2 kez tekrarlanır. Hastalar hemen hemen normal boy kilo oranını korurlar, bununla birlikte, adet düzensizlikleri sıktır.

  Kusmaya bağlı olarak bazı komplikasyonlar meydana gelmektedir:

  * Kalpte ritim düzensizliğine yol açan elektrolit düzensizliği (hipokalemi).
  * Mide içeriğinin akciğerlere aspirasyonu (kaçması).
  * Ösofagus (yemek borusu) ve mide yırtılması.