Salı, Aralık 7, 2021
spot_img
More

  Latest Posts

  Basında Genital Estetik:

  Basında Genital Estetik:

  Vajina Estetiği Yaygınlaşıyor

  Vajina estetiği başta İngiltere olmak üzere tüm Avrupa ve Amerika’da tavan yapmış durumda. Neden? Çünkü vajina deformasyonu kadınları çok mutsuz ediyor hatta evliliklerin sona ermesine sebep olabiliyor da ondan. Estetik müdahale de kadınların cinsellikleriyle ve kendileriyle barışmalarının en kestirme yolu bu, beğenmediğiniz burnunuza estetik yaptırmanız gibi bir şey.

  Peki kaç tip vajina estetiği varmış? İki tip. İç ve dış genital… Dış genital genellikle görüntü amaçlı.  Kişinin kendini rahat hissetmesi için, ve dış genital estetiğe çok talep varmış. Dış ve iç dudakların büyüklüğü ve sarkmalar kadınların en büyük şikayetiymiş.  Biliyor musunuz sırf bu yüzden mayo giymek istemediği için yıllardır tatile çıkamayan, dar kıyafetler ve pantolonlar giyemeyen kadınlar var.

  Bir de vajinanın üstündeki bölüme yapılan estetik var. Eğer bölge şişmanlıkta dolayı fazla çıkıksa liposuction yöntemiyle yağlar alınıyor. Yok içe doğru ve düşükse de bölgeye yağ enjekte ediliyor. Dudakları şişirtmek gibi yani. Dış genitalde benler de küçük bir estetik operasyonla alınabiliyor ve genelde dış genital estetiği lokal anesteziyle yapılabiliyor. İç genitalde ise vajina sarkması ve kasların genişlemesi durumu varmış.

  Bunun nedenleri; 1. Genetik 2. Çok ilişki 3. Çok doğum 4. Çok kürtaj 5. Doğumda çocuğun çok büyük olması 6. İlerlemiş yaş Acaba bugünlerde kadınların normal doğum yerine sezaryen ameliyatı tercih etmelerinin nedenlerinden biri de bu olabilir mi? diye düşünüyor insan. Neyse… Ameliyatlar genelde kısa sürüyor, hasta bir-iki günde normal yaşamına dönebiliyormuş. Hani burnunuzu fazla kemikli bulup estetik yaptırıyorsunuz. Göğüsleriniz küçük geliyor silikon taktırıyorsunuz. Ay pek de göbeklenmişsiniz onu da liposuction’la çektiriyorsunuz. Eğer memnun değilseniz neden vajinanıza da estetik yaptırmayasınız değil mi? Mayo giymemek için tatilden kaçmaya, kocanızdan utanıp yataktayken ışıkları karartmaya en önemlisi mutsuz olmaya değer mi? Eğer şu dünyada bir estetik gerekliyse, ben budur derim!   Elele dergisi  2006/12

  Sevişmekten kaçınan veya cinsel ilişkiden yeterince haz alamadığından yakınan kadınların sorunlarının altında yatan en önemli nedenlerden biri, cinsel organlarıyla ilgili estetik kaygıların olması. Özellikle doğum sonrası genişleyen vajina, hem kadınların hem de partnerlerinin cinsel ilişki sırasında yeterince haz almalarını engelliyor. Üstelik sorun sadece bununla da kalmıyor; kadınlar, genişleyen vajinaları yüzünden idrar kaçırma gibi sağlık problemleriyle de karşı karşıya kalabiliyor.

  Kadınların cinsel organlarıyla ilgili en çok yakındıkları bir başka sorun ise iç dudakların sarkık ve büyük olması. Bu görüntüyü estetik bulmayan kadınlar bikini veya dar pantolon giymekten kaçındıkları gibi partnerlerine de çıplak görünmek istemiyor. Hal böyle olunca da zamanla cinsel ilişkiden soğuma, hatta takıntı veya anksiyete gibi ciddi sorunlar da ortaya çıkmaya başlıyor. Oysa sağlıklı ve mutlu bir birlikteliğin yolu, öncelikle insanın kendine duyduğu özgüvenden geçiyor. Partneri tarafından beğenildiğini hissetmek de cinsel yaşamda önemi bir rol oynuyor. İşte tüm bu nedenlerden dolayı günümüzün modern kadını artık cinsel yaşamda aktif bir rol almak için utansa da sıkılsa da hekimlerden yardım alacak kadar kararlı görünüyor.

  Son sürat gelişen estetik cerrahi de yeni uygulamalarla daha estetik bir görüntüye kavuşmak isteyen kadınların yüzünü güldürüyor.

  Geniş vajina

  Vajina bölgesinin geniş olması kadının yapısından kaynaklanabildiği gibi ilerleyen yaş ve normal doğuma bağlı olarak da gelişebiliyor. Vajina kaslarının gevşemesi, cinsel ilişki sırasında önemli bir sorun haline gelebiliyor. Özellikle doğumdan sonra düzgün onarılmayan yırtıklar nedeniyle genişleyen vajina, kadın ile partnerinin cinsel ilişkiden haz almasını engelliyor. Bunun sonucunda kadın zamanla özgüvenini yitirebiliyor ve cinsel yaşamdan uzaklaşabiliyor. Oysa günümüzde vajina daraltmaya yönelik operasyonlar sayesinde kadının cinsel ilişkiden yeniden haz alması sağlanabiliyor.

  Ayrıca operasyon sonrasında yaşla birlikte daha sık rastlanan bir şikayet haline gelen idrar kaçırma sorunu da ortadan kalkabiliyor. Bunun yanı sıra epizyotomi, yani doğum sırasında rastgele yırtılmayı engellemek için cerrahi olarak yapılan kesi işleminden sonra kabarık ya da kötü görünümlü izler oluşabiliyor. Günümüzde bu izlerin düzeltilmesi için yararlanılan çeşitli tekniklerden oldukça başarılı sonuçlar alınabiliyor.

  Ne yapılıyor? Basit bir cerrahi girişim olduğu için genel veya lokal anestezi ile sedasyon adı verilen iki uygulamanın bir arada kullanılmasıyla gerçekleştiriliyor. Ameliyatla vajinal kanalın daraltılması ve vajinanın gevşemesi sonucu oluşan (estetik) görünümün düzeltilmesi hedefleniyor. Yaklaşık bir saat süren operasyonda vajinanın arka duvarına sıkılaştırıcı işlem yapılıyor. Operasyon sonrasında dikişlerin alınmasına gerek duyulmuyor.

  Nelere dikkat etmeli?   Vajinanın tam anlamıyla iyileşmesi iki-üç haftayı buluyor. Bu süreç içerisinde enfeksiyon gelişmemesi için kadının hijyen kurallarına özen göstermesi, yani tuvalet sonrası temizliğini vajinadan anüse doğru yapması ve cinsel ilişkiden kaçınması yeterli oluyor.

  Büyük dudaklar

  İç dudaklar (labia minör), klitorisin üst kısmından vajina girişinin altına kadar uzanan kıvrımlı yapıları oluşturuyor. Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan biraz taşması doğal olarak kabul ediliyor. Ancak dış dudaklardan sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görüntüyü bozarak kadını çözüm arayışına itiyor. Doğuştan var olan ya da doğum sonrasında gelişen bu şekil bozukluğu, kadının cinsel hayatını adeta kabusa dönüştürebiliyor.

  Vajinasını estetik bulmayan kadın özgüvenini yitirerek partnerine çıplak görünmek istemeyebiliyor. İç dudaklar aşırı sarkık olduklarında cinsel ilişki sırasında araya girerek kadının acı duymasına da neden olabiliyor. Ayrıca vulvada, yani kadının cinsel organında terleme sonucunda oluşan salgıların bu bölgede birikmesi sonucu kötü kokulu mantar enfeksiyonları da gelişebiliyor. Tüm bu sorunlar da kadının zamanla özgüvenini yitirmesine, cinsel yaşamdan soğumasına, hatta orgazm güçlüğü çekmesine yol açabiliyor.

  Ne yapılıyor? Lokal anestezi altında uygulanan basit bir operasyonla iç dudakların kesilerek dış dudakların içinde kalması sağlanabiliyor. Yaklaşık 30 – 40 dakika süren işlemde eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alma sorunu da yaşanmıyor. Kadın operasyondan sonra aynı gün normal yaşantısına dönebiliyor, bir hafta sonra da cinsel ilişkiye girebiliyor.

  Nelere dikkat etmeli? İşlem sonrasındaki ilk iki gün iç dudakların olduğu bölümde şişlik oluşabiliyor. Bu nedenle antibakteriyel pomatla günlük pansuman gerekebiliyor. Kadının hijyen kurallarına özen göstermesi yeterli oluyor. 
  Sabah.com.tr/2005/12/02/

   

  Latest Posts

  spot_imgspot_img

  Don't Miss

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.