Bebeklerde Pişik

Pişik, bebeklik döneminin en sık karşılaşılan sağlık problemidir. Bebeklerin yanısıra daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde de görülebilmektedir.
İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre 20 aydan küçük bebeklerin %65’inde en az bir kez pişik oluşmaktadır.Türkiye’de ise 0-1 yaş arasındaki bebeklerin çok büyük bölümünde pişik oluşmaktadır.

Pişik Nasıl Oluşur?

Pişiğin nedeni derinin tahriş olmasıdır. Bebek bezi pişiği o bölgeye temas eden iritan maddeler nedeniyle ortaya çıkar. Bu maddeler genellikle idraa ve dışkılardaki, bazen de kullanılan bez ya da bezin yıkandığı deterjandaki maddeler olabilir.

Pişiğin oluşmasına neden olan başlıca nedenler şöyle sıralanabilir.

  • Alt bezin temizliğinde kullanılan deterjanlar ve diğer temizlik maddeleri
  • Kötü hijyen
  • İshal
  • Alt bezinin yeterince sık değiştirilmemesi
  • Mantar enfeksiyonları; Tahriş olmuş deride nem ve artan ısı nedeniyle bazı mikroplar üreyebilir.Bu durumda pişikli bölge “infekte” olur. Böyle bir durumda genellikle Candida adı verilen mantar enfeksiyonu gelişmektedir. Pek çok iki yaşına kadar olan çocukta hastalıklı bölgeden bu mantar izole edilmiştir.
  • Bebeğin beslenmesinin değişmesi, anne sütünden mamaya yada besinlere geçmesi

Pişik Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Pişik olan bebek pişikli bölgesinde batma, yanma ve kaşınma hisseder. Bu da sürekli bir ağlama ve huzursuzlanmaya neden olur. Tedavi edilmeyen pişiklerde, çok kısa süre içersinde sekonder enfeksiyonlar denilen o bölgenin üzerinde bakterilerin neden olduğu yeni enfeksiyonlar oluşur. Bu nedenle pişiğin tedavisinden önce oluşumunu engelleyecek hijyenlik kremlerin düzenli olarak kullanılması gerekir.

 

- A word from our sposor -

spot_img

Bebeklerde Pişik