Doğum İndiksiyonu

Doğumu başlatan mekanizmanın ne olduğu tam olarak bilinmese de rahim kasılmalarının hangi mekanizma ve hormonlardan etkilendiği kısmen bilinmektedir. Rahim kasılmaları beynin hipofiz bezinden salgılanan oksitosin isimli hormon tarafından sağlanır. Ayrıca yine vücutta prostoglandin adı verilen bazı maddelerin konsantrasyonundaki değişimler kasılmaları tetikleyebilir. Bu mekanizmaların bilinmesi bize rahim kasılmalarını başlatma ya da durdurma şansı tanır.

Rahim kasılmalarının yani doğum sancılarının dışarıdan bir etki ile başlatılması ya da desteklenmesine doğum indüksiyonu adı verilir.Her türlü indüksiyon mutlaka ve mutlaka hastane şartlarında uygulanmalıdır.En sık kullanılan ve doğal olan indüksiyon bebeğin amniyon kesesinin açılmasıdır. Bu sayede hem vücutta salgılanan bazı maddelerin hem de bebeğin başının direk etkisi ile sancılar eğer yoksa başlayabilir ya da etkisiz olan sancılar güçlenebilir. Amniyotomi adı verilen bu yöntem vajinal doğum esnasında çok sık başvurulan bir yöntemdir. Ancak zarların açılmasından sonra 24 saat içinde eylem başlamaz ise enfeksiyon riski ortaya çıkar. Yöntem normal vajinal muayeneden daha ağrılı değildir.

İkinci sıklıkta uygulanan yöntem ise damar yolu ile sentetik oksitosin verilmesidir.Halk arasında yaygın olarak suni sancı adı verilen işlemdir.Uygulamaya çok düşük dozlarda başlanır ve istenilen şiddet ve sıklıkta kontraksiyonlara ulaşıncaya kadar doz tedrici olarak arttırılır. Hastanın ve bebeğin çok yakın moniterize edilmesi gerekir. İki kontraksiyon arasında rahimin gevşememesi hem anne hem de bebek açısından oldukça tehlikeli bir durumdur.

Diğer indüksiyon yöntemleri ise prostoglandin adı verilen maddelerin vücuttaki dengesi temeline dayanır. Ağızdan alınan ilaçlar ya da vajinal yolla uygulanan bazı maddeler kullanılır.

Uygulandığı durumlar

İndüksiyon normal miadında doğumun dışında gebeliğin herhangi bir döneminde fetusta anomali saptanması ya da herhangi başka bir nedenle gebeliğin sonlandırılmasına karar verilen durumlarda da uygulanır. İndüksiyon endikasyonları:

  • Beklenen doğum tarihinden 1-2 hafta geçmesine rağmen doğumun başlamaması

  • Preeklempsi varlığı

  • Amniyon zarının enfeksiyonu

  • Zarların açılmasına rağmen 24 saat içinde eylemin başlamaması

  • Anne adayında diabet olması

  • Bebeğin hafif derecede sıkıntıda olması

  • Bebeğin anne karnında öldüğü durumlar

Uygulama nedeni ve şekli ne olursa olsun indüksiyona karar vermeden önce son derece dikkatli bir değerlendirme yapılmalıdır. Bebek ile annenin kemik çatısı arasında uygunsuzluk bulunmamalıdır.Bebekte pozisyon anomalisi olmamalıdır. Rahim ağzında doğuma hazırlık değişiklikleri meydana gelmiş olmalıdır.İndüksiyona rağmen eylem ilerlemiyor ise ya da bebekte stress belirtileri ortaya çıkıyor ise indüksiyona son verip sezaryene geçilmelidir.

 

- A word from our sposor -

spot_img

Doğum İndiksiyonu

Önceki İçerikMiat (gün geçmesi)
Sonraki İçerikSezaryen