Gebelik Takibinde Önerilen Program

Sağlıklı bir doğum ve bebek için gebelik takipleri çok önemlidir. Gebeliğin ilk ayından itibaren yapılan düzenli takipler ile birçok risk sorun yaratmadan zamanında anlaşılacaktır. Zamanında farkına varmak koşuluyla gebelik sırasında oluşan birçok riskli durumun kötü sonuçlarını önlemek olanaklıdır.

Gebelik bazen kadınların korktuğu bir durumdur. Gebelik bir hastalık olarak kabul edilmemelidir. Annelik ve babalık sorumluluğu gebelik başlangıcı ile başlar. Daha sonra gerekenler ihmal edilmeden zamanında yapılmalıdır.

GEBELİK TAKİBİNDE ÖNERİLEN PROGRAM (*)

AYLAR

Yapılması Gerekenler

Beklenen Sonuçlar

Öneriler

1. AY Gebelik testi, Ultrason, kan tetkikleri Gebelik Testi=(+)
Ultrasonda gebelik kesesi görülür
Gebe kadın gıdasına dikkat etmelidir, sigara, kahve, içki, uyuşturucu madde ve bazı ilaçların kullanımı sakıncalıdır. Gebeliğe bağlı bulantı ve kusma hastalığı sıklıkla bu ayda başlar. Bu hastalık bazen gebe kadınları çok etkiler ve kilo kaybı ve halsizliğe neden olur.
2. AY Ultrason, kan ve idrar tetkikleri, tansiyon ve vücut ağırlığı ölçümü Ultrasonda gebelik kesesi içinde bebek ve kalp atışları görülür. Bu ayda sakatlık olasılığı daha fazla olduğundan ilaç kullanımı, Röntgen filmi çekimi gibi zararlı etkilere çok dikkat edilir.
3. AY Ultrason, kan ve idrar tetkikleri, hepatit B virüsü testi, tansiyon ve vücut ağırlığı ölçümü. Ultrasonda bebeğin kol ve bacakları görülür. Bu dönemde çoğu zaman gebeliğe bağlı bulantı ve kusmalar biter, fakat bu hastalık nedeniyle fazla kilo kaybı olmamasına dikkat edilmelidir. Hepatit B virüsü taşıyıcısı olan gebe kadınlardan doğum esnasında yeni doğan bebeğe geçebilir.
4. AY Ultrason, kan ve idrar tetkikleri, üçlü tarama testi, tansiyon ve vücut ağırlığı ölçümü. Ultrasonda bebek cinsiyeti bazen görülebilir. Gebe kadın kilo almaya başlar. Üçlü tarama testi bazı hastalıkların oluşma riskini belli eden bir kan tetkikidir. Bu dönemde iştah iyice artar gebe kadınlar fazla yememeye dikkat etmelidirler. Bu ayda bebek hareketleri gebe kadın tarafından hissedilmeye başlanır.
5. AY Ultrason, kan ve idrar tetkikleri, tansiyon ve vücut ağırlığı ölçümü. Ultrasonda bebek cinsiyeti çoğunlukla görülebilir. Gebe kadının karnı belirgin olarak büyümeye başlar.
6. AY Ultrason, kan ve idrar tetkikleri, açlık kan şekeri, tansiyon ve vücut ağırlığı ölçümü. Ultrasonda doğum tarihi daha kesin kestirilebilir. Bebeğin her organı gelişmiştir ve sakatlıkların görülmesi daha kolaydır. Kansızlık görülebilir. Gebe kadının tansiyonu dikkatle izlenmelidir. Gebeliğe bağlı yüksek tansiyon özellikle ilk gebeliği olan kadınlarda bu dönemde sık görülür. Kilo artışı belirgindir. Bu ayda bazı gebe kadınlarda gebeliğe bağlı şeker hastalığı olabilir. Açlık kan şekeri sonuçları şüpheli olan gebe kadınlarda tolerans testi yapılmalıdır. Gebelik sırasında her ay 1-3 kilo veya bütün gebelik boyunca 10-13 kilo alınmalıdır. Cinsel ilişki bu aydan itibaren yasaktır.
7. AY Ultrason, kan ve idrar tetkikleri, tansiyon ve vücut ağırlığı ölçümü. Bebek hareketleri düzenli olarak hissedilmelidir. Gebe kadın tansiyon ve vücut ağırlığı artışına dikkat etmelidir.
8. AY Ultrason, Kan ve idrar tetkikleri, tansiyon ve vücut ağırlığı ölçümü. Ultrasonda bebeğin duruşuna ve etrafında yeterli sıvı olduğuna dikkat edilmelidir. Gebe kadınlarda gebelikle ilgili yakınmalar artar. Halsizlik, fazla kilo alma, denge bozuklukları, unutkanlık başlayabilir. Bacaklarda ve ellerde ödem başlarsa dikkat edilmelidir. Ödemle birlikte tansiyon yüksekliği ve böbreklerden protein atılımı varsa özel bir tedavi gerekebilir.
9. AY Ultrason, Kan ve idrar tetkikleri, tansiyon ve vücut ağırlığı ölçümü. NST, CST. Ultrasonda bebeğin duruş biçimi ve etrafındaki sıvının yeterli olmasına dikkat edilir. Gerekirse takip sıklığı artırılabilir. Doğum yakın olduğundan kan tetkikleri sonuçları normal olmalıdır. Gebelik normalde yaklaşık 40 hafta sürer. Doğum 37 ile 42 haftalar arasında beklenir. NST ve CST bebeğin kalp atışlarının kaydedilip incelenmesine dayanan bir testtir. Bu testlerin bozuk olması ile bebeğin anne karnında riskte olduğuna inanılır ve gebeliğin bir an önce sonlandırılmasına çalışılır.
9. AY SONRASI Ultrason, Kan ve idrar tetkikleri, NST, CST, tansiyon ve vücut ağırlığı ölçümü. Bebek duruşu, bebek etrafındaki sular ve diğer testler normal olmalıdır. Yapılan testler özellikle NST ve CST normal olan kadınlarda 9. aydan sonra 2 hafta kadar beklenebilir. Fakat bütün testler normal olsa bile doğum için daha fazla beklemek uygun değildir.

(*) Burada önerilen program gebe kadının durumuna ve sağlık kuruluşunun olanaklarına göre değişebilir.

- A word from our sposor -

spot_img

Gebelik Takibinde Önerilen Program