Gebelik ve Vitaminler

Vitaminler:

Bütün vitaminlerin eksikliği kadar fazlası da sorun yaratabilir. Bu nedenle doktor tavsiyesi dışında vitamin kullanılmamalıdır.

A Vitamini:

Sütte ve türevlerinde, tereyağında (taze ve pişmemiş), özellikle balık karaciğeri yağında, kuzu ya da dana karaciğerinde, maydanoz, lahana, ıspanak, marul, havuç, domates gibi sebzelerde bulunur.

B Grubu Vitaminleri:

Bu vitamin grubunun da bebeğin gelişimi için yararları bilinmektedir. Eksikliklerinin anne sağlığında çeşitli sorunlar çıkarması olasıdır. Çeşitli sinir ağrıları, kramplar gibi. Tahıl tohumları, kuru sebzeler, buğday. B vitamini bakımından zengindir. [Köy ekmeği normal ekmekten daha çok B vitamini içerir.]

C Vitamini:

Meyvelerde, çiğ sebzelerde, özellikle limon, portakal, greyfurt, domates, frambuaz, frenk üzümünde, maydanoz ve lahanada bulunur.

D Vitamini:

Önemlidir, çünkü kalsiyumun vücutta kalmasını sağlayan odur. Günlük besinler çok az miktarda D vitamini içerirler. Bu vitamini, özellikle güneş ışınlarının etkisiyle organizmanın kendisi üretir. Bu yüzden, D vitamini eksikliğine en iyi ilaç açık hava ve güneştir. Ülkemiz iklim itibariyle güneşli olduğundan D vitamini eksikliğine pek sık rastlamamaktayız. Eğer doktorunuz yararlı görürse, D vitamini içeren alınması gerekli özel bir şeyler verebilir. İleri derecede D vitamini eksikliği, annede kalsiyum eksikliğine, yeni doğan bebekteyse tetanik kasılmalara neden olabilir.

E Vitamini:

Marul, dereotu, pirinç ve tahıl tohumları, yumurta sarısında ve karaciğerde bulunur. Yetersizlik durumuna hemen hiç rastlanmaz.

K Vitamini:

Yeşil salata, lahana, ıspanakta bulunur. Doğumun tahmin edilen tarihinden önceki 6 hafta boyunca K vitamini eklemesini gerektiren bazı epilepsi tedavisi durumları dışında, yetersizliğine pek rastlanmaz.

- A word from our sposor -

spot_img

Gebelik ve Vitaminler

Önceki İçerikGebelik ve Lityum Kullanımı
Sonraki İçerikGebe Beslenmesi