Gebelikte Diş Sağlığı

Hormonal değişimlerle birlikte fiziksel ve ruhsal değişimlerin birlikte görüldüğü bu dönemde, ağız sağlığı da önem kazanır. Normal zamanda dişetinin tolere edebildiği plak miktarı hamilelik döneminde ciddi dişeti rahatsızlıklarına yol açabilir. Östrojen hormonunun dişetinin hastalık yapıcı ajanlara karşı cevabını arttırıcı bir özelliği vardır. Bunun sonucunda da hamilelikte dişeti hastalıklarında ve dişeti büyümelerinde artış gözlenmektedir. Gebelik hiperplazisi dediğimiz hamilelik döneminde görülen dişeti büyümeleri hamilelikten sonra hormon seviyesinin düzelmesiyle birlikte geriler, çoğunlukla da tamamen düzelir.

Hamilelikte diş çürükleri de artış gösterir. Hamilelikte özellikle sabahları ilk aylarda görülen kusama, bulantı, aşermeye bağlı olarak hamileler genellikle diş fırçalama alışkanlıklarından uzaklaşırlar. Kusma ve mideden ( özellikle ileri ki aylarda) özsuyun ağza gelmesi, ağız içi kimyasını değiştirerek asit bir ortam yaratır. Asit ortamda dişlerin çürümesi kolaylaşır.

Yine hamilelikte beslenme düzenindeki değişiklikler ve tatlı yiyeceklere olan düşkünlük ve bu tip besinlerin öğün aralarında ve sık sık tüketilmesi de diş çürüklerindeki artışın nedenlerindendir. Dişlerinize her zaman gösterdiğinizden daha fazla özen göstermeli diş fırçası yanında diş ipi, günlük ağız gargaraları gibi doktorunuzun tavsiye edeceği temizlik yöntemlerini de günlük ağız temizliğinize katmalısınız.

Hamilelik öncesi mutlaka diş hekiminizi ziyaret etmeli gerekli tedavileri yaptırmalısınız. Böylece hamilelik boyunca karşılaşabileceğiniz diş problemlerini en aza indirmiş olursunuz. Eğer buna fırsatınız olmadıysa, diş tedavisi de gerekiyorsa, kadın doğum uzmanınıza danışarak, 2. üç aylar adı verilen 4- 6 aylar arası tedavilerinizi yaptırabilirsiniz. Bu dönemde zorunlu kalınmadıkça radyografi(x ışını) almaktan kaçınılır. Durumunuz film alınmasını gerekli kılıyorsa mutlaka kurşun önlük kullanılmalıdır. Gebeliğin ilerleyen aylarında diş hekimi koltuğunda uzun süre ve dik pozisyonda oturmaktan kaçınılmalıdır.

- A word from our sposor -

spot_img

Gebelikte Diş Sağlığı