Gebelikte Kronik Hipertansiyon

  0
  303

  Gebelikte Kronik Hipertansiyon

  Normalde annenin kan basıncı gebeliğin 1. Ve 2. Trimesterinde düşer ve 3. Trimesterin sonlarına doğru normale döner. Ancak %6-8 gebede kan basıncı 2. ve 3. Trimesterde anormal yükseklikler gösterebilir. Gebelikten önce yüksek tansiyon olması veya en az 24 saat aralıkla yapılan ölçümlerde kan basıncının 140/90 mmHg üstünde olması veya gebeliğin 20. Haftasından önce tansiyon yüksekliğinin saptanması durumunda kronik hipertansiyondan bahsedebiliriz. Eğer tansiyon 160/110 altında ise hafif; yüksekse ağır hipertansiyon denir. Başka bir komplikasyon olmadığı sürece hafif hipertansiyon tek başına ciddi bir tehlike oluşturmaz. Ancak kronik hipertansiyon olan gebelerde en büyük risk preeklamsidir. Ve gebeliğin oluşum zamanındaki tansiyon yüksekliğine bağlı olarak %50 bir risk taşır. Eğer gebelik öncesi veya başında kan basıncında 160/100 üzeri değerler varsa annede nöbet geçirme, beyin kanaması, bebekte ciddi gelişme geriliği ve erken doğum riski yüksektir. Bu nedenle yüksek tansiyon olan bayanların gebe kalmaması veya tansiyonu kontrol edilemeyen gebeliklerin erken gebelik döneminde sonlandırılması tavsiye edilmektedir. Gebe kalmadan yaklaşık 6-12 ay önceden tansiyon regulasyonun sağlanması gerekir. Gebelik kronik yüksek tansiyona neden olmaz ancak ilk bulgular gebelikte tespit edilebilir.

  En büyük risk preeklamsi gelişmesidir. Eğer daha önceki ölçümlere göre büyük tansiyon 30mmHg; küçük tansiyon 15 mmHg artarsa; ellerde, bacaklarda şişlik, idrarda protein atılması saptanırsa preeklamsiden şüphelenilir.

  Ne Yapılmalı?

  Yapılacak tetkikler normal gebelik geçiren anneninkinden fazla olacaktır. Bebeğin gelişimini izlemek için ultrason, kan tetkikleri, nonstres test(20-30 dakika süreyle bebeğin hareketlerine bağlı kalp atımları izlenir) yapılması gerekir. Günlük tansiyon takibi yapılmalıdır.

  Yürüyüş gibi hafif egzersizler yapılabilir. Her gün belirli aralıklarla sol yanına 45 dakika uzanarak istirahat etmesi gelişme geriliği riski olan bebeklerde doğum ağırlığını arttırdığı gösterilmiştir. Ayrıca her gün bir tane bebek aspirini alınmasının preeklamsi riskini azalttığı düşünülmektedir.

  Tedavi:

  Hafif tansiyonu olan gebeliklerde genellikle diyet ve hafif egzersiz yeterli olmaktadır. Önceden tansiyon ilacı kullanan hastalarda bazı ilaçların gebelik ve emzirme dönemi boyunca tehlikeli olması nedeniyle ilaç ve doz değişimi yapılabilir.