Pazar, Ocak 23, 2022
Ana Sayfa7.Hafta
Array

7.Hafta

7.Hafta

Gebe olduğunuzu eşiniz ve en yakınlarınız dışında kimler biliyor? Anne adaylarının çoğu “test doğru değildir..” veya “düşük olur…” gibi kaygılarla gebe olduklarını hemen söylemekten çekinirler. Ancak çalışıyorsanız üstünüzdeki kişiye, yani “patronunuza” gebe olduğunuzu söylemenizde fayda var. Gebeliğin bu erken dönemlerinde çeşitli şikayetler nedeniyle istirahat etme gibi gereklilikler ortaya çıkabilir ve amirinizin sizin yanınızda olması açısından ona gebe olduğunuzu söyleyin. Arkadaşlarınıza ne zaman söyleyeceğiniz ise size kalmış…

Bu gebelik haftasında erken gebelik dönemi belirtileri varlığını sürdürürler. Bulantı ve kusmalarınız şiddetliyse biraz kilo kaybetmiş olabilirsiniz.

Gebeliğin erken döneminde varolan bulantılardan en az etkilenmek için:

  • Sabah yataktan kalkmadan önce kraker ya da bisküvi gibi gıda maddelerinden birkaç adet atıştırın ve bunları yedikten sonra yataktan kalkın.

  • Günlük öğününüzü üç öğünde değil, beş ya da altıya bölerek alın.

  • Sıvıları yemekler arasında alın. Yemekler esnasında fazla sıvı alarak midenizi doldurmayın.

  • Midenize ve barsaklarınıza dokunan yiyeceklerden uzak durun.

  • Bu önlemlerle şikayetleriniz geçmiyorsa artık doktor tedavisi gerekiyor demektir:

Bu arada doğru beslenmenin iyi bir gebelik dönemi yaşama üzerindeki olumlu etkilerini ve doğum sonrası hem sizin, hem de bebeğinizin sağlığına olumlu katkılarını tahmin ediyorsunuzdur.

Anne adayları tüm gebelik boyunca beslenme konusunu kafalarına takarlar ve bazı anne adayları kendilerini bu konuda suçlu bile hissedebilirler. Gebelikte beslenme konusunda öncelikle içgüdülerinize güvenin. Bedeniniz size en doğru yolu gösterecektir. Bu konuda sayfalar dolusu kitap okumanıza da gerek yok.

“Gebelikte doğru beslenmek”= tüm besin gruplarından yeterince almak… İşte yalnızca bu kadar.

Gebelikte 7. Hafta

Bebeğinizin boyu bu haftada 12 milimetre. Kol ve bacak taslakları bu haftada hızlı bir gelişim sürecine girmiş durumda. Dizler, dirsekler, el ve ayak parmakları da taslak halinde gelişimini sürdürüyor. Ayak ve el parmaklarında tırnakların minicik taslakları ortaya çıkmış durumda. Yüzde kulaklar, gözler ve burun kökü gelişimini sürdürüyor.

Gebelikte 7. Hafta

Üstte 7 haftalık bir bebeğin ultrason görüntüsünü görüyorsunuz. Siyah olan yuvarlak boşluk gebelik kesesi, etrafındaki beyaz “hale” uterus içi tabakası, bu “halenin” dışındaki yapı ise uterus (rahim).

Kese içindeki ince uzun yapı embriyo, hemen sağında yer alan halka şeklindeki yapı ise daha sonra kaybolacak olan yolk kesesi.

 

Önceki İçerik6.Hafta
Sonraki İçerik8.Hafta
RELATED ARTICLES

Most Popular

Erkeklerde Üreme sistemi

Kordon Kanı Akışı

24 Haftalık Fetus Ultrasonu

Son Yorumlar