Salı, Ocak 25, 2022
Ana SayfaAnne Adaylarına Beslenme Önerileri
Array

Anne Adaylarına Beslenme Önerileri

Anne Adaylarına Beslenme Önerileri

Hamilelik döneminde alınan besinlere özellikle dikkat edilmesini isteyen uzmanlar, şu önerilerde bulunuyor:

”C vitamini tüketimine her öğünde yer verin. Her gün en az 1 su bardağı süt, yoğurt, ayran için veya 2 kibrit kutusu kadar peynir veya 1-2 yemek kaşığı çökelek yiyin.

Mercimek-bulgur karışımı yemekleri sık yiyip, yanında portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan gibi C vitamininden zengin sebze ve meyveleri tüketin. Yemekle birlikte çay içmeyin. Çay veya kahveyi öğün aralarında (yemek yedikten 1-2 saat sonra) için.

Hamile kaldığınızda, ağırlığınız normal ise her ay 1-1.5 kilogram ağırlık kazanacak şekilde yediklerinizi ayarlayın. Çok zayıfsanız biraz daha kilo alın. Şişmansanız şekerli, unlu, yağlı yiyecekleri az yiyin.

Sebzeleri, meyveleri, pirinç, mercimek, nohut gibi yiyecekleri iyice yıkayın. Kuru baklagilleri önce yıkayıp, ıslattıktan sonra pişirin.

Boşaldıktan sonra yıkanmış da olsa deterjan ve ilaç kavanozlarına yiyecek ve içecek koymayın.

İyotlu tuz kullanın.”

”Az ve Sık Yeyin”

Gebeliğin ilk döneminde yemek öğünleri sayısının artırılarak, yemek miktarının azaltılabileceğini, yemeklere yoğurt ve limon eklenmesinin tüketimi kolaylaştıracağını belirten uzmanlar, kızartmalardan da kaçınılması gerektiğini ifade ediyorlar.

Gebelik süresince annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesi halinde,anne ve çocuk sağlığının olumsuz etkileneceğini vurgulayan uzmanlar, bu durumda annenin kansız kalabileceğini, çabuk yorulacağını, hastalıklara yakalanma riskinin artacağını ve iyileşme süresinin uzayacağını belirtiyor.

Anne adaylarında protein tüketiminin az olması halinde de bacak ve göz kapaklarında şişme gibi belirtiler ortaya çıkacağına işaret eden uzmanlar, anne adaylarının yeterli D vitamini alması için güneşten yeterince yararlanmaları gerektiğini dile getiriyorlar.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Erkeklerde Üreme sistemi

Kordon Kanı Akışı

24 Haftalık Fetus Ultrasonu

Son Yorumlar