Cumartesi, Ocak 22, 2022
Ana SayfaAnne Sütü Doğal İlaçtır
Array

Anne Sütü Doğal İlaçtır

Anne Sütü Doğal İlaçtır

Yapılan araştırmalarla bebekler için en ideal besinin anne sütü olduğu kanıtlanınca, dünya çapında “anne sütünün özendirilmesi” çabaları da başladı. Kısa adı WABA olan Dünya Emzirme Hareketi Birliği 1992 yılında, 1 Ağustos gününü “Dünya Emzirme Günü” ilan etti.

Türkiye’de de bebeklerin ilk ay sadece anne sütü ile beslenmesi için yoğun çabalar gösterilmesine rağmen, yanlış inanç ve bilgiler istenilen sonuçların alınmasına engel oluyor. Tüm yeni doğan bebeklerin yüzde 95’İ emzirilirken, dördüncü ayda sadece anne sütü alanların oranı sadece yüzde 5’e kadar düşüyor. Uzmanlar, anne sütüyle beslenen bebeklerin ishal, zatürree, orta kulak iltihabı, alerjik hastalıklar, daha ileri yaşta ortaya çıkan lösemi, lenfoma gibi habis hastalıklar, MS, diş yapısı bozuklukları ve bazı ruhsal hastalıkların daha az görüldüğünü belirtiyor. Ayrıca anne sütüyle beslenenlerin okul başarılarının daha yüksek olduğu da biliniyor. Ayrıca anne sütü sağlıklı ve ekonomiktir.

Annelere 10 Altın Tavsiye

Bebeklere ilk 4 hafta emzik ve biberon vermeyin. Bunların emilmesi, bebeğin memeyi tutmasını bozuyor. Başka gıdalara da verildiğinde küçük midesi olan bebek hemen doyuyor ve anne memesini emmiyor. Sonuçta, süt yapılması için anneye uyarı gitmiyor.

  • Anne ister normal ister sezaryenle doğum yapsın hemen bebeğini emzirmelidir.
  • Anne sütüyle beslenen bebeğin ilk 6 ay, D vitamini ve flor dışında hiçbir ek sıvıya ihtiyacı yoktur.
  • Süt veren annenin salgısı bebeğin memeyi bulmasını kolaylaştırıyor. Bu nedenle memenin karbonatlı sularla temizlenmesi önerilmiyor. Ellerin sık, memenin ise günde bir kez yıkanması yeterlidir.
  • Emziren annenin tahin, pekmez, hoşaf gibi tatlı gıdalar almasına gerek yoktur. Bunların süt üretimi üzerinde hiçbir etkisi yoktur ancak bol su içilebilir.
  • Emziren annenin sigara içmemesi ve iyi dinlenmesi gerekiyor.
  • Beslenme sıklığı bebekten bebeğe değişir. Bebek her istediğinde emzirilmelidir.
  • Bebekler ilk aylarda gaz sancısı çekerler. Bu dönemde ağladıkları için anneler verdikleri sütün yetmeyeceğini düşünerek ek gıdalara başlama hatası yapar. Eğer bebek ayda 500 gram alıyorsa ek gıdaya gerek yoktur. Zaten anneler iki bebeğe yetecek kadar süt üretebilirler.
  • Anne sütü, oda ortamında 6 saat, buzdolabı rafında 24 saat, derin dondurucuda 6 ay saklanabilir.
  • Hiçbir mama formülü anne sütünün yerini tutamaz. Bu biçimdeki iddialara ihtiyatla yaklaşın.

 

 

RELATED ARTICLES

Most Popular

Erkeklerde Üreme sistemi

Kordon Kanı Akışı

24 Haftalık Fetus Ultrasonu

Son Yorumlar