Salı, Ocak 25, 2022
Ana SayfaBağışıklık Sistemi ve Üreme Sağlığı
Array

Bağışıklık Sistemi ve Üreme Sağlığı

Bağışıklık Sistemi ve Üreme Sağlığı

Bağışıklık Sistemi Bozuklukları Ve Üreme Sağlığı

Bağışıklık sistemi (immün sistem) vücudumuzu hastalıklardan korur. Vücuda yabancı olan maddeleri Bağışıklık sistemi algılar, bu maddelere karşı üretilen antikorlar ve katil hücrelerle yabancı maddelere karşı savaşır.

Bağışıklık sistemi bazen vücudun kendi hücrelerini de yabancı olarak algılar ve bunlara savaş açar. Bağışıklık sisteminin vücudun kendi hücrelerini yabancı olarak algıladığı durumlarda otoimmün hastalıklar ortaya çıkar. Romatizma ve Lupus hastalığı otoimmün hastalıklardan birkaçıdır.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar Bağışıklık sisteminin üreme sağlığına etkilerini göstermiştir.

Tiroid Hastalıkları

Boynunuzun ön tarafında yer alan tiroid bezi genel sağlık ve üreme sağlığı açısından çok önemlidir. Tiroid bezi T3 (triiodotironin) ve T4 (tiroksin) olarak adlandırılan hormonları salgılar. Bu hormonlar metabolik fonksiyonları kontrol eder. Bu hormonların az veya çok üretilmesi üreme sağlığını olumsuz etkiler.

Bazı kadınlar tiroid hormonlarına karşı antikor oluşturur. Bu antikorlar tiroid bezinde iltihabi reaksiyonun oluşmasına bu durum da katil hücrelerin tiroid bezine daha fazla zarar vermesine neden olur. İmmün bozukluk başladıktan sonra üreme hormonlarına karşy antikorlar da üretilir. Bu antikorlar hormonları etkisiz hale getirerek ovulasyon (yumurtlama) ve implantasyonu engelleyebilir. İmmun sistemdeki bozukluk belirlenmezse gebelik elde edilmesi ve elde edilen gebeliğin devam edebilmesi çok zordur.

Tiroid hormonlarındaki bozukluğa kısırlık eşlik ediyorsa Bağışıklık sistemindeki problemler araştırılmalıdır.

İmmün sistem bozukluklarında görülen problemler;

* Fibromialji (kas ağrısı)

* Premenstrual Sendrom

* Gece terlemeleri

* Depresyon

* Panik bozukluklar

* Hormonal bozukluklar

 

 

RELATED ARTICLES

Most Popular

Erkeklerde Üreme sistemi

Kordon Kanı Akışı

24 Haftalık Fetus Ultrasonu

Son Yorumlar