Cumartesi, Ocak 22, 2022
Ana SayfaBebeğe Masaj
Array

Bebeğe Masaj

Bebeğe Masaj

Masaj, bedenin tümünü ya da belirli bir kısmını rahatlatmak için yapılan “dokunma” sanatıdır…
Masaj, pratik yaparak ve teorik bilgilerle giderek gelişir ve bebeğinizi daha iyi anlayıp, tanımanıza yardımcı olur.

Anne karnında uzun süre sıvı bir ortamda kalan bebeklerin, yaşamlarının ilk aylarında yaşadıkları yeni ortama alışmaları için kaslarının esnemesi ve hareketlerinin koordine olması gerekir. Bu gelişme döneminde masaj çok yaralı ve önemlidir.

Çünkü masaj bebeğin;

 • Kas koordinasyonunu geliştirir, esneklik sağlar.
 • Fiziksel gelişimine yardımcı olur.
 • Rahatlamasına ve uyumasına yardımcı olur.
 • Hareketliliğini arttırır, bedensel etkinliklerine yardımcı olur.
 • Kan dolaşımının, kalp artışlarının, solunumunun ve sindiriminin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Anne için ise bebeği okşamak, ona dokunmak, annelik hormonu diye bilinen, annenin sütünün artmasını ve rahatlamasını sağlayan “prolaktin hormonunun” salgılanmasını arttırır. Masaj bebeğinizle aranızdaki duygusal bağı güçlendiren, onun tüm bedensel sistemleri üzerinde olumlu etkisi olan güçlü bir iletişim yoludur…

Masaj boyunca bebeğinizin rahatını sağlamak için küçük bir ön hazırlık gereklidir. Yeni doğmuş bebeklerin herhangi bir şeye dikkatlerini yoğunlaştırabildikleri süre çok kısadır. Bu nedenle her hareketin bir iki kere tekrarlandığı 15 dakikalık bir masaj yeterlidir. Masajı hergün, bebeğin, tok, huzurlu ve masaja hazır olduğu bir saatte yapmaya çalışın. İstemediği zamanlarda ona zorla masaj yapmaya çalışmayın. Çünkü masaj yaparken amaç karşılıklı iletişim kurmak, rahatlamak ve birlikte eğlenmektir. Bu nedenle dikkatinizi ellerinizde yoğunlaştırın ve gevşeyin. Masaj yaparak bebeğinize bilinçli olarak rahatlamayı öğretecek ve ona büyüme döneminde karşılaşacağı güçlükleri aşmada son derece yararlı olacak harika bir hediye vermiş olacaksınız.

Dikkat etmeniz Gereken noktalar

 • 15 dakika süreyle rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortamda ve rahat bir konumda olduğunuzdan emin olun. Rahat bir ortam yaratmak ve ikinizi de gevşetmek için hafif bir müzik çalın.
 • Odanın ılık olmasına ve masaj süresince de böyle kalmasına özen gösterin. Bebeğinizi yatıracağınız yumuşak bir yüzey hazırlayın. Temiz bir altbezi ve yumuşak bir havlu masaj süresince gerekebileceğinden, masaj yaptığınız yerde bunları hazır bulundurmalısınız. Masajı banyo sonrası bebek çıplakken yapmak en doğrusudur ancak, bunun yanı sıra size uygun olan başka bir zamanda da yapılabilir.
 • Bebeğe masaj yapılırken çok fazla şeye gerek yoktur. Yumuşak formüllü bir bebek yağı kullanılırsa, masaj sırasında sürtünme nedeniyle bebeğin narin cildi tahriş olmaz. Masajı uygulayan kişinin el hareketlerinin akıcı ve yumuşak olmasını sağlayan bebek yağı masaj sırasında sürülmelidir. Eğer bebeğinizin cildi kuruysa bebek yağı masaj için en uygun üründür. Bunun yanı sıra nemlendirici losyon ya da bebek pudrası gibi ürünler de cildi yumuşatmak için bebek yağı yerine kullanılabilir. Tahriş olmuş cilde kesinlikle yağ ya da losyon sürmeyin. Eğer kızarıklıklar belirirse, bu ürünleri kullanmayı kesin.
  Ellerinizin bebeğin cildi üzerinde kaymasını sağlayacak kadar yağ kullanın. Önce hafif dokunuşlarla başlayın ve daha sonra bebeğiniz masaja alıştıkça hafifçe bastırarak masaja devam edin.
 • Bebeğinizin daha da rahatlamasını sağlamak için, onun dikkatini bedeninin bir noktasına toplamasını sağlayın ve ona nasıl rahatlayacağını öğretin. Örneğin bir kolunu tutun. Kolu hafifçe sallarken ona “rahatla” deyin ve gülümseyin. Bu hareketi vücudunun diğer kısımlarıyla da tekrarlayabilirisiniz. Bu, bebeğin dikkatini kendi vücudu üzerinde yoğunlaştırmasını ve rahatlamasını sağlar. Bu ruh halindeyken de dokunuşlarınızdaki olumlu mesajları daha kolay anlar.

Yüz

Gülümseme: Meme emerken, diş çıkarırken, ağlarken ve dış dünyada olup bitenlere karşı çeşitli tepkiler verirken bebeğinizin yüz kasları oldukça gerilir. Başparmaklarınızla üst ve alt dudağına, yüzünde gülümser bir ifade oluşturacak şekilde şakaklara doğru masaj yapın.

Göğüs

Açık kitap: İki elinizi bebeğinizin göğsünün ortasına yerleştirin ve göğüs kafesine koltuk altlarına doğru hafifçe bastırarak, sanki bir kitabın sayfalarını düzeltirmiş gibi masaj yapın.Ellerinizi göğsünden kaldırmadan, bir daire çizerek tekrar göğsün ortasına dönün. Şimdi de bir elinizi göğsün ortasından çaprazlama olarak iki omuza doğru ileri geri kaydırın.

Kollar

Koltuk altları: Bebeğinizin kolunu havaya kaldırın ve lenf boğumlarının olduğu koltuk altlarını hafifçe ovun.

Sıkma ve Burma: Bebeğinizin kolunu havaya kaldırın ve iki elinizle kavrayın. Burma hareketine benzer bir hareketle bileklerinizi kırarak, ellerinizi bebeğin omzundan bileğine doğru hareket ettirerek çevirin. Bu hareketi yaparken kolunu hafifçe sıkın. Sonra aynı hareketi bilekten omuza doğru tekrarlayın.

Karın

Karına uygulanan masaj yalnızca bebeğinizin rahatlamasını sağlamakla kalmaz, sindirimine, gaz çıkarmasına ve kabızlığının iyileşmesine yardımcı olur. Karın masajı sırasında uygulanan hareketlerin tümü bebeğin göbeğinin sol altında biter. (Bebeği karşınıza aldığınızda sizin sağınız) Bu bölge bağırsakların besinleri dışkılamaya gönderdiği kısımdır. Karın masajının amacı her şeyi bu kısma yönlendirmektir.

Kum çekme: 1.Ellerinizin yanlarını, kendinize doğru kum çeker gibi bebeğin karnından bacaklarına doğru hareket ettirin. 2.Bebeğinizin bacaklarını sol elinizle bileklerinden tutarak kaldırın. Sonra yalnızca sağ elinizi kullanarak kum çekme hareketini uygulayın. Bu karnın rahatlamasını ve sizin de masajı biraz daha uzun ve derinlemesine yapmanızı sağlar.

Yürüme: Parmaklarınızı yürüme hareketini taklit ederek bebeğinizin karnında soldan sağa doğru masaj yapın. Parmaklarınızla bebeğin karnında soldan sağa doğru masaj yapın. Parmaklarınızla bebeğin karnındaki küçük gaz baloncuklarını hissedebilirsiniz.

Bacaklar

Sıkma ve Burma: Bebeğinizin bacağını havaya kaldırın ve iki elinizle kavrayın. Burma hareketine benzer bir hareketle bileklerinizi kırarak ve ellerinizi bebeğin kalçasından bileğine doğru hareket ettirerek çevirin. Bu hareketi yaparken bacağı hafifçe sıkın. Aynı hareketi bilekten kalçaya doğru tekrarlayın.

Yuvarlama: Bebeğinizin bacağını avuç içlerinizle dizinden bileğine doğru yuvarlayarak, hafif hafif ovuşturun. Ayrıca bebekler ayaklarına masaj yapılmasından çok hoşlanırlar. Başparmağınızla topuktan başlayarak parmaklara doğru ayak tabanını ovun.

İleri geri: Ellerinizi bebeğin sırtında yanlamasına ileri geri hareket ettirerek masaja başlayın. Bunu yaparken ellerinizi yavaşça sırtta aşağı ve yukarı doğru kaydırın. Daha sonra bir elinizi bebeğin boynundan yukarı doğru hafifçe bastırarak indirin. Son olarak da sırtında parmaklarınızın uçlarıyla küçük daireler çizin.

Unutmayın!

Bebeğiniz zaman zaman yorgun olabilir ve masaj gibi bir uyarılma ona fazla gelebilir. Böyle durumlarda biraz dinlenmesini sağlayın ve onu biraz uyuttuktan sonra masaj yapın.

Bebeğiniz 4-7 aylık dönemde emeklemeye başladığında daha hareketlidir ve bu dönemde masaja daha az gereksinim duyar.

Meme emme ve diş çıkarma dönemlerinde bebeğinizin yüzüne masaj yaparak buradaki gerilimi azaltmalısınız.

Siz bebeğinizin aynasısınız. Sizden gördüğü herşeyi size yansıtır, bu nedenle masaja başlamadan önce rahatlamış olmalısınız.

Masaj asla mekanik bir rutin olmamalıdır. Bebeğiniz masaja olumlu karşılık vermiyor ve huzursuzlanıyorsa masaj yapmamalısınız. Onu öpüp okşayarak, onunla konuşarak masaja katılmasını ve bundan zevk almasını sağlayabilirsiniz. Masaj her şeyin ötesinde size ve bebeğinize huzur veren eğlenceli bir etkinlik olmalıdır.

 

Önceki İçerikYeni Doğan Bebeğiniz ve Siz
Sonraki İçerikBebek Alışverişi
RELATED ARTICLES

Most Popular

Erkeklerde Üreme sistemi

Kordon Kanı Akışı

24 Haftalık Fetus Ultrasonu

Son Yorumlar