Pazar, Ocak 23, 2022
Ana SayfaBebeğin Suyunun Normalden Çok Olması
Array

Bebeğin Suyunun Normalden Çok Olması

Bebeğin Suyunun Normalden Çok Olması

Polihidramnios (Bebeğin suyunun normalden çok olması)

Herhangi bir gebelik haftasında yapılan ultrasonografide bebeğin amniyos sıvısının normalden fazla olduğu belirlendiğinde aşağıdaki nedenler söz konusu olabilir:

Nedensiz artışlar

Amniyos sıvısının hafifçe artması durumunda genellikle yapılan incelemelerde bir neden bulunamaz. Bazı durumlarda ultrasonografi aynı gün belli bir süre geçtikten sonra tekrarlandığında veya başka bir ultrasonografide sıvı miktarı normal bulunur. Sıvının nedensiz arttığına karar verebilmek için aşağıda anlatılan durumlar mutlaka gözden geçirilir.

Şeker hastalığı

Anne adayında kontrolsüz şeker hastalığında kan şekerinin yüksek seyretmesi bebeğe de yansır.  Bebeğin kan şekerinin yüksek olması daha fazla idrar üretmesine ve böylece amniyos sıvısının artmasına neden olur.

Doğumsal kusurlar

Bebeğin yutma refleksinin olmadığı doğumsal kusurlarda ve / veya bebeğin sindirim kanalının özellikle üst seviyesindeki tıkanıklıklarda olayın şiddetine göre hafiften ağıra değişen şiddette amniyos sıvısı artar. Özellikle amniyos sıvısının çok arttığı durumlarda bebekte ciddi bir doğumsal kusur bulunma riski de belirgin olarak artar.

Bebekte amniyos sıvısında artışa neden olan en önemli doğumsal kusurlar anensefali ve diğer nöral tüp defektleri, Trizomi 18, kalp kusurları, yemek borusu tıkanıklıkları ve diğer sindirim sistemi tıkanıklıklarıdır

Yukarıdaki nedenler göz önünde bulundurularak polihidramnios saptanan her anne adayında ayrıntılı bir doğumsal kusur taraması yapılır ve şeker yükleme testiyle anne adayında şeker hastalığı aranır.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Erkeklerde Üreme sistemi

Kordon Kanı Akışı

24 Haftalık Fetus Ultrasonu

Son Yorumlar