Salı, Ocak 25, 2022
Ana SayfaGebelik ve Vitaminler
Array

Gebelik ve Vitaminler

Gebelik ve Vitaminler

Vitaminler:

Bütün vitaminlerin eksikliği kadar fazlası da sorun yaratabilir. Bu nedenle doktor tavsiyesi dışında vitamin kullanılmamalıdır.

A Vitamini:

Sütte ve türevlerinde, tereyağında (taze ve pişmemiş), özellikle balık karaciğeri yağında, kuzu ya da dana karaciğerinde, maydanoz, lahana, ıspanak, marul, havuç, domates gibi sebzelerde bulunur.

B Grubu Vitaminleri:

Bu vitamin grubunun da bebeğin gelişimi için yararları bilinmektedir. Eksikliklerinin anne sağlığında çeşitli sorunlar çıkarması olasıdır. Çeşitli sinir ağrıları, kramplar gibi. Tahıl tohumları, kuru sebzeler, buğday. B vitamini bakımından zengindir. [Köy ekmeği normal ekmekten daha çok B vitamini içerir.]

C Vitamini:

Meyvelerde, çiğ sebzelerde, özellikle limon, portakal, greyfurt, domates, frambuaz, frenk üzümünde, maydanoz ve lahanada bulunur.

D Vitamini:

Önemlidir, çünkü kalsiyumun vücutta kalmasını sağlayan odur. Günlük besinler çok az miktarda D vitamini içerirler. Bu vitamini, özellikle güneş ışınlarının etkisiyle organizmanın kendisi üretir. Bu yüzden, D vitamini eksikliğine en iyi ilaç açık hava ve güneştir. Ülkemiz iklim itibariyle güneşli olduğundan D vitamini eksikliğine pek sık rastlamamaktayız. Eğer doktorunuz yararlı görürse, D vitamini içeren alınması gerekli özel bir şeyler verebilir. İleri derecede D vitamini eksikliği, annede kalsiyum eksikliğine, yeni doğan bebekteyse tetanik kasılmalara neden olabilir.

E Vitamini:

Marul, dereotu, pirinç ve tahıl tohumları, yumurta sarısında ve karaciğerde bulunur. Yetersizlik durumuna hemen hiç rastlanmaz.

K Vitamini:

Yeşil salata, lahana, ıspanakta bulunur. Doğumun tahmin edilen tarihinden önceki 6 hafta boyunca K vitamini eklemesini gerektiren bazı epilepsi tedavisi durumları dışında, yetersizliğine pek rastlanmaz.

Önceki İçerikGebelik ve Lityum Kullanımı
Sonraki İçerikGebe Beslenmesi
RELATED ARTICLES

Most Popular

Erkeklerde Üreme sistemi

Kordon Kanı Akışı

24 Haftalık Fetus Ultrasonu

Son Yorumlar