Salı, Ocak 25, 2022
Ana SayfaGebelikte Solunum Sıkıntıları
Array

Gebelikte Solunum Sıkıntıları

Gebelikte Solunum Sıkıntıları

Gebeliğin 2. ve 3. trimestirinde uterus fundusunun diaframa baskı yapması sonucu gebelikte solunum güçleşir. Solunum sayısı biraz artar. Gebelikte oksijen ihtiyacının artmasına bağlı olarak solunum sayısında artma ve derin nefes alma hissi mevcuttur. Radyolojik incelemede hava yollarında bariz bir genişleme görülebilir

Gebelik döneminde ortaya çıkan fizyolojik ve anatomik değişiklikler solunum fizyolojisinde belirgin farklılıklara neden olur. En önemli etki ise solunum fonksiyon testlerinde görülür. Tamamen fizyolojik olan bu değişikliklerin bilinmesi gebelik sırasında ortaya çıkabilecek patolojik olayların değerlendirilmesinde büyük önem taşır. Ayrıca tamamen normal olan solunum fizyolojisi değişiklikleri hastalık bulgusu olarak algılandığında birçok gereksiz tanısal işlemin uygulanmasına yol açabilir. Ek olarak gebelik fizyolojisi ile gebeliğin yarattığı anatomik değişikliklerin bazı hastalıkları daha da alevlendirebileceği göz ardı edilmemelidir.

Gebelik te fetusun anne akciğerlerini yukarıya doğru itmesi ve artmış hormone sevşyeleri nedeniyle fizyolojik solunum sıkıntıları yaşanabilir,özellikle aşırı kilo alan gebelerde bu sıkıntı daha fazla hissedilebilir tabii ki doktor kontrolünde geçtikten sonra eğer herhangi bir akciğer hastalığı mevcut değilse bu dorum normal fizyolojik bir değişiklik olarak yorumlanmalıdır.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Erkeklerde Üreme sistemi

Kordon Kanı Akışı

24 Haftalık Fetus Ultrasonu

Son Yorumlar