Pazar, Ocak 23, 2022
Ana SayfaGebelikte Yorgunluk
Array

Gebelikte Yorgunluk

Gebelikte Yorgunluk

Özellikle gebeliğin ilk dört aylık döneminde anne adayları kendilerini aşırı yorgun ve uykusuz hissedebilirler. Gebelikten dolayı vücut yükünün artması yorgunluğa neden olabilir Bu konuda yapılabilecek ve yapılması gereken bir şey yoktur.

İlk 3 aylık dönemde uyuma isteği ve yorgunluk hissi çok sık rastlanan bir yakınmadır. Özellikle çalışan anne adayları daha belirgin yaşarlar. Vücudunuzun gebeliğe uyumu sırasında gelişen bu durum, bir hastalık belirtisi değil, tamamen normal bir süreçtir. Gebeliğin 3. ayından itibaren tekrar eski uyku düzeninize kavuşacağınızı bilmeniz belki de yeterli olacaktır.

Gebeliğinizin son dönemlerinde ise uyuma güçlüğü yakınması ile karşılaşabilirsiniz. Bunun sebebi sik idrara gitmek, bebeğinizin hareketleri olabilir. Telaşlanmamanız önemlidir. Ilık bir duş, ılık bir bardak içecek, kitap okumak yararlı olabilir. Çay, kahve, kola gibi içeceklerden özellikle gece kaçınmalısınız. Gebeliğinizin son dönemlerinde endişelere bağlı uyku problemleri, korkutucu rüyalar gibi yakınmalar görülebilir. Uykusuzluk probleminizi doktorunuzla görüşünüz

Vücudunuzun ihtiyaçlarına kulak verin ve bol bol dinlenin. Düzenli uyku, düzenli beslenme ve ne kadar yoğun çalışırsanız çalışın, her fırsatta istirahat etmeniz kaliteli bir gebelik dönemi geçirmek için çok önemlidir.

Düzenli kullanılan gebeliğe özgü vitaminlerle bu yorgunluk hissini kısmen azaltabilirsiniz,ayrıca gebeliğe bağlı kansızlık gelişip gelişmediğini de kontrol ettirmenizde fayda var. Kansızlık yani anemi yorgunluk hissinin artmasına neden olur eğer böyle bir durum varsa uygun tedaviler ile kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz.

Önceki İçerikGebelikte Varisler
Sonraki İçerikGebelikte Akıntı Sorunları
RELATED ARTICLES

Most Popular

Erkeklerde Üreme sistemi

Kordon Kanı Akışı

24 Haftalık Fetus Ultrasonu

Son Yorumlar