Salı, Ocak 25, 2022
Ana SayfaKaloriler Eşit Değerde Değildir
Array

Kaloriler Eşit Değerde Değildir

Kaloriler Eşit Değerde Değildir

Sizin zayıflamak uğruna yapmak istekleriniz bedeninizi pek bağlamaz. O kendini nasıl programlamışsa öyle davranır. Bu nedenle zayıflamak için 1000-1200 kalorilik diyetlerle gıda alımını sınırlandırmak başarısızlığa mahkumdur. Kısa erimli diyetler uzun erimli kilo problemini çözemez. Çok iyi hazırlanmış zayıflatıcı programlar bile genetik, geçmişteki diyet girişimleri, günlük aktivite düzeyi göz önüne alınarak kişiye özel hale getirilmediği sürece başarılı olamaz.

Önceden paket programlar şeklinde hazırlanmış zayıflatıcı rejimlerin uygulanması her zaman için yarım bırakılmaya mahkumdur. Ancak zayıflamada en önemli gerçek yine de kalori alımının kısıtlanmasıdır. Yiyeceklerinizdeki şeker ve yağ oranını azaltarak kolayca kalori alımını azaltabilirsiniz. Bu önlem istenen zayıflamayı sağlamada aşırı kilolu olmayanlar için yeterlidir.

216 kadın ve erkekte yapılan bir araştırma şişmanlığın esas nedeninin alınan kaloriden ziyade diyetteki yağ oranı ile ilgili olduğunu ortaya koymuştur. Şişmanlar kalorilerinin %35 ini yağdan, %46’sını ise karbonhidrat (şekerler, un) lardan almaktadır. Zayıfların diyetlerinde yağlar %29, karbonhidratlar %53 yer tutmaktadır. Hiçbir diyet programı ile zayıflayamayan şişman bir insan, sadece yiyeceklerindeki yağ oranını %20 oranına indirerek bir yıl içinde 10-15 kg. zayıflayabilir.

Eskiden araştırıcılar tüm kalorilerin eşit değerde olduğunu düşünürlerdi. Yani yağ, protein ya da karbonhidratların hangisinden olursa olsun bir kalorinin değeri değişmez kabul edilirdi. Bedende oluşan olaylarda gerekli yakıt kalorinin yakılması ile elde edilir. Bir kaloriden belli bir miktar enerji üretilir. Bu durumda 1000 kalorilik diyet yapılıyorsa kalorinin hangi yiyeceklerden alındığı fark etmez. İster sebze yensin, isterse pasta, yeter ki 1000 kalori ya da benzeri bir sihirli sınır geçilmesin diye bir inanış mevcuttur.

Ama bu görüşün çok yanlış olduğunu yeni çalışmalar ortaya koymuştur. Karbonhidrattan, yağdan ve proteinden gelen kalorilerin her birine vücut tarafından farklı davranılmaktadır. Yağlardan gelen kaloriler hiç kullanılmadan yağ hücrelerinde depolanmaktadır. Karbonhidrat ve proteinden gelen kaloriler ise yakıt olarak kullanılmak üzere glikoza çevrilir. Ancak bu maddelerden de bedenin ihtiyacından daha fazla kalori gelmişse fazlası yine depolanır.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Erkeklerde Üreme sistemi

Kordon Kanı Akışı

24 Haftalık Fetus Ultrasonu

Son Yorumlar