Cumartesi, Ocak 22, 2022
Ana SayfaRutin Biyokimya
Array

Rutin Biyokimya

Rutin Biyokimya

Açlık Kan Şekeri (AKŞ):

Olası bir diyabet şüphesinde ya da hastalık belirtilerinin olduğu durumlarda kesin tanıya ulaşmanın yollarından biridir. Sonucun anormalliği durumunda şeker takibi (açlık kan şekeri ve tokluk kan şekeri) yapılır. Teşhise göre diyabet tedavisine başlanır. İyileşmeyen yaralar, açlık zamanında oldukça sinirli olmak, sık idrara çıkmak gibi belirtiler açlık kan şekerinin kontrolü için birer sinyaldir.

Kreatinin:

Böbrekten salgılanan bir bileşiktir. Kan serumunda bakılan kreatinin seviyesi, bizlere böbrek fonksiyonlarının yeterli çalışıp çalışmadığına dair bilgi verir.

Total Kolesterol:

Kalp sağlığımızın değerlendirilmesi açısından önemli bir incelemedir. Kandaki kolesterol seviyesi hakkında bizi bilgilendirir. Anormal sonuçlar görüldüğünde erken teşhis ve tedavi ile kalp ve damar sistemimizi korumuş oluruz. Total kolesterol seviyesi yüksekliğinde, damar sertliği, kalp krizi gibi ciddi sağlık problemleri olabilir. Toplumumuzun beslenme alışkanlığı nedeniyle belirli aralıklarla kontrolü özellikle riskli gruplara yapılmalıdır.

SGOT, SGPT:

Karaciğer enzimlerinin bakıldığı testlerdir. Kan örneklerinden bakılır. Geçmişte sarılık hikayesi olanlar ya da karaciğer hastalığı belirtisi görülenlerde uygulanması tedavi sürecini kısaltır, Alkol kullananlarda da bakılması gereklidir. Karaciğer enzimleri hakkında bizi bilgilendirir

Ürik asit, Üre Azotu(BUN) :

Gut hastalığının izlenmesinde yararlanılmaktadır.

Total protein-Albümin:

Böbrek ve karaciğer fonksiyonları hakkında bilgi verir.

Önceki İçerikTam Kan Tetkiki
Sonraki İçerikHepatit Tetkikleri
RELATED ARTICLES

Most Popular

Erkeklerde Üreme sistemi

Kordon Kanı Akışı

24 Haftalık Fetus Ultrasonu

Son Yorumlar