Pazar, Ocak 23, 2022
Ana SayfaSıkça Sorulan Sorular
Array

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Adet Düzensizlikleri/Anormal Kanamalar

Adet düzensizlikleri ve anormal kanamalar kadın hastalıkları ve doğum hekimine başvuranlar arasında en ön sıralarda yer alan bir sorundur.
devamı…

Ağrılı Cinsel İlişki (disparoni)

Cinsel ilişki esnasında ağrı ortaya çıkması disparoni adını alır. Ağrının nedeni organik bir rahatsızlık olabileceği gibi, psikolojik de olabilir.
devamı…

Aşılar Hakkında Herşey

Tarihte aşı konusunda ilk uygulamanın M.Ö. 590 yılında Çin’de Sung Hanedanı döneminde çiçek hastalığından korunmak için ciltteki iltihaplı maddenin sağlıklı kişilerin burnunun içine verilmesi olduğu bilinmektedir.
devamı…

Cinsel Organlar ve İdrar Yolu Problemleri

Kadında genital organlar ve idrar yollarının genital organlarla komşu olan kısımları (mesane ve uretra) yapısal ve işlevsel olarak östrojen hormonuna bağımlıdırlar.
devamı…

Kadın Vücudu ve Adet Görme

Koruyucu Tıbbi Hizmetler Koruyucu Tıbbi hizmetler, aile planlaması,seksüel alışkanlıklar, zührevi hastalıklar, sigara alkol uyuşturucu kullanımı, diyet ve fiziksel egzersizleri’de içeren sağlıkla ilgili çok çeşitli davranışlar ve risklerleri için tarama
devamı…

Kemik Erimesi ve Kalça Kırıkları

Kadınlar yaşlandıkça, sağlıklarını korumak için ne yapmaları gerektiğini öğrenmelidirler. Menopozdan sonra kadınlarda kemik yoğunluğu azalabilir (osteoporoz adı verilen bir durum) ve kemikler kolayca kırılabilir.
devamı…

Meme Dokusu ve Meme Hastalıkları

Meme dokusu hem kan damarları hem de lenf dolaşım sistemi açısından oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir ve dokunun lenf kanalları koltukaltında yer alan lenf bezlerine taşınırlar.
devamı…

Menopoz Sonrası Kanama

Son kanamanızdan 1 yıl veya çok daha sonra ortaya çıkan vajinal kanamadır. Menopozdan sonra ani bir kanamanız olursa, bunun birçok izahı bulunabilir.
devamı…

Menopoz ve Osteoporoz Sorunları

“Yaş Dönümü”, kadının âdetten kesilip, doğurganlığını yitirdiği devredir. Bu dönümün diğer adı, “menopoz”dur. Bu devrede, yumurtalığın, kadınlık hormonlarından (iç salgılarından) olan östrojenleri giderek daha az salgılaması, döneme özgü değişiklik ve ş
devamı…

Menopoza Geçiş Dönemi

Kadın doğası, üreme çağından menopoza geçişi kolaylaştırmak için bir dizi önlemler alır. Kadının ruhsal ve bedensel olarak menopoz dönemine hazırlandığı bu döneme Menopoz Öncesi Dönem adı verilir.
devamı…

Mikroenjeksiyon

İntrauterin inseminasyon kadının yumurtlama döneminde erkekten alınan spermlerin dışarıda belli işlemlerden geçirildikten sonra anne rahmine verilmesidir.
devamı…

Over Yetmezliği

Over yetmezliği vazomotor semptomlar, genital atrofi, psikosomatik yakınmalar, osteoporoz ve olası koroner arter hastalığı ile kendini gösterebilir.
devamı…

Tüp Bebek Uygulamalarında Aşı Tedavisi

Israrla gebelik elde edilemeyen infertil çiftlerde lenfosit aşısı uygulamaları başarılı sonuçlar veriyor.
devamı…

Yanlış Bilinenler

Spiral koruyuculuğu oldukça yüksek bir yöntemdir, ancak her yöntemde olduğu gibi spiral kullanımı esnasında da gebe kalma riski vardır.
devamı…

Yeni Anne Babaya İlk Tavsiyeler

Şu andan itibaren küçük, sevimli bir bebeğin sahibisiniz ve bu bebek belli becerileri kazanıncaya kadar size bagımlı olmak zorunda. Böylesine değerli bir varliğı büyütürken, özellikle ilk günlerde dikkat edeceğiniz bazı noktaları size hatırlatmak istiyoru
devamı…

Yeni Doğan Bebeğiniz ve Siz

Bebeğinizin, önündeki gelişim çağı, bu çocukluk, içinde karşılaşabileceği türlü sorunlar olabilir. Sorunlar, önce tanınmalı, sonra sağaltım yoluna biran evvel gidilmelidir. O halde belki yardımı dokunacak akla ilk gelen birkaç nokta:
devamı…

RELATED ARTICLES

Most Popular

Erkeklerde Üreme sistemi

Kordon Kanı Akışı

24 Haftalık Fetus Ultrasonu

Son Yorumlar