Şişmanlık

Şişmanlığın Oluşum Nedenleri:

Kalıtım: Vücut ağırlığını ayarlayan hormonal ve sinirsel faktörler kalıtımsaldır.

Bazı bireyler kalıtımsal olarak şişmanlamaya daha yatkındırlar.

Stres:Ruhsal gerginliğin yaşandığı günlerde stres vücuttaki endorfin hormonlarının salgılanmasını artırmakta, bu da iştahın açılmasına neden olmaktadır.

Ağırlık Döngüsü Faktörü:Diyet uygulayan şişman birey belirli ağırlığa indikten sonra eski yeme düzenine geçtiğinden, kısa sürede yitirdiği ağırlıktan daha fazlasını geri alır.

Yaşa göre uygun Beden Kitle İndeksi
ağırlık / boy ²

YAŞ BKİ
19 -24 19 – 24
25 – 34 20 – 25
35 – 44 21 – 26
45 – 54 22 – 27
55 – 65 23 – 28
65 + 24 – 29

Şişmanlığın Zararları:

* Şişmanlığın Fiziksel Zararları:

Ömrü kısaltır, hipertansiyon, kroner kalp hastalığı, diyabet, solunum güçlüğü,horlama, kabızlık, safra taşı, eklem hastalığı, kadınlarda düzensiz ve sancılı adet görme, göğüs ve rahim kanseri riskini artırır.

* Şişmanlığın Ruh Sağlığına Zararları:

Şíşmanların bir kısmı ne kadar neşeli gözükse de şişmanlığın açtığı psikolojik yaralar çok fazladır. Giyinme konusunda problemler yaşarlar, kendilerine uygun elbise bulmada güçlük çekerler, mayo giyme korkusu yüzünden denize veya havuza giremezler, veya tenha yerleri tercih ederler. Karşı cins tarafından beğenilmeme korkusu, kendilerine olan güveni yokeder. İstedikleri gibi doğal davranamazlar, buda ilişkileri bozar. Kendilerine güvensizlik günlük hayatta ve iş hayatındada kendini gösterir, buda şişmanları başarısızlığa ve yalnızlığa iter. Yaşamdaki hedef kendine daha iyi olanaklar sağlamak ve mutlu olmaktır. Mutlu olmanın en büyük şartı RUH ve VÜCUT sağlığıdır.

Şişmanlığın Düzeltilmesi

Şişmanlığın derecesi, bireyin yaşam biçimi ve yaşına göre ulaşabileceği gerçek ağırlığın hedef alınması daha doğru olur. Bazı durumlarda gerçekten şişman olmadığı halde diyet yapmaya çalışan birey ağırlık döngüsü tuzağına düşerek daha çok ağırlık kazanabilir. Hızlı ağırlık kaybı soğuğa toleransı azaltır, yorgunluk, sinirlilik, kabızlık,deri kuruluğu, saçlarda incelme, ve adet düzeninde bozulma gibi belirtiler ortaya çıkar. Fazla kilolardan kurtulmanın çaresi kilo yapan sebepleri ortadan kaldırmaktır. Kilonuza ve yaşınıza uygun bir Yeme Alışkanlığı ve Bol Hareket Şişmanlıktan Kurtulmanın Tek Yoludur.

- A word from our sposor -

spot_img

Şişmanlık