Pazar, Ocak 23, 2022

Gnore (Bel Soğukluğu)

Gnore (Bel Soğukluğu)

“Bel soğukluğu” yalnızca erkeklere özgü bir hastalık değildir…

“Bel soğukluğu” erkeklerde penis başından meni görünümünde akıntı ve idrar yaparken yanma ile seyreden enfeksiyonu tarif etmek için kullanılan bir terimdir.

Hastalık erkeklerde daha sık belirti verdiği ve tanısı akıntının özelliklerine bakarak nispeten kolay konduğundan toplumumuzda sanki yalnızca erkeklerde görülen bir hastalıkmış izlenimi uyanmıştır. Gerçekte hastalık cinsel yolla yayılır ve kadınlara kolaylıkla bulaşarak kadının genital sisteminde ciddi hasarlar oluşturabilir.

Nedir?

  • “Bel soğukluğu”, ya da tıptaki adıyla “gonore” bir bakteri enfeksiyonudur.

  • Hastalık, cinsel yolla bulaşır. Tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi erkekten kadına bulaşması daha kolaydır.

  • Hem erkekte hem de kadında belirtisiz seyredebilir.

  • Özellikle genç erkek ve kadınlarda sık görülür.

  • Kadınlarda yaptığı enfeksiyona “pelvik enfeksiyon” adı verilir.

Gonore bakterisi erkekte sperm kanallarının tıkanmasına, kadında da Fallop tüplerinin (“kanalların”) tıkanmasına yol açarak bir üreyememe veya gebe kalamama nedeni olabilir. Bunun yanında kadınlarda Fallop tüplerinde yarattığı hasar, oluşan gebeliğin dış gebelik olma olasılığını belirgin olarak artırır.

Nasıl belirti verir?

Erkeklerde gonore enfeksiyonu penis ucundan meni benzeri bir akıntıya ve beraberinde idrar yaparken yanmaya neden olabilir. Ender durumlarda belirti vermeyebilir.

Kadınlarda ise enfeksiyon nadiren hiç bir belirti vermezken, yalnızca akıntıyla seyreden hafif enfeksiyonlara, akıntı ve kasık ağrısıyla seyreden orta şiddette enfeksiyonlara, akıntı, şiddetli kasık ağrısı ve ateşle seyreden ağır enfeksiyonlara, bazen de karın içine ve hatta eklemlere yayılarak çok daha şiddetli enfeksiyonlara neden olabilir.

Kadında akıntı ve kasık ağrısı tüplere zarar verme ihtimali olan enfeksiyonların hemen tümünde görüldüğünden, bu iki belirti oluştuğunda kadınların erken tedavi olanaklarından yararlanmak için doktora başvurmaları son derece önemlidir.

Nasıl tanı konur?

Akıntı ve beraberinde kasık ağrısı sizde mutlaka gonore olduğunu göstermez. Ancak bu iki belirtinin beraberce veya tek başına görülmesi her zaman doktor incelemesi gerektirir.

Jinekolojik muayenede rahim ağzından gelen akıntının nitelikleri ve muayenede yumurtalıkların ağrılı olduğunun belirlenmesiyle “pelvik enfeksiyon” tanısı konur. Pelvik enfeksiyonlar gonore yanında klamidya adı verilen bakterilerin yarattığı enfeksiyona da bağlı ortaya çıkabilir. Sıklıkla pelvik enfeksiyonlarda bu iki bakteri beraberce mevcuttur.

Enfeksiyonun gonore bakterisine bağlı olup olmadığını anlamak için mikroskop incelemesi ya da kültür gibi yöntemlere başvurulabilir. Ancak pelvik enfeksiyonlar hemen tümü ya gonore ya klamidya ya da her iki bakteriye bağlı oluştuğundan ve tedavide her zaman iki bakteriye yönelik antibiyotik kullanıldığından gonore bakterisinin “görülüp görülememesi” ikinci derece önem taşır.

Nasıl tedavi edilir?

Tedavide hastalığın şiddetine göre ağızdan alınan tablet şeklindeki antibiyotikler veya iğne şeklindeki antibiyotikler ve genellikle birden fazla ilaç kullanılır. Eş tedavisi de yapılır.

Hastalığın ağır olduğu durumlarda hastaneye yatırılarak yapılan tedavi önemlidir.

Tedavide temel amaç hastalığın vücutta yayılmasını ve en az bunun kadar önemli genital sistemde hasar bırakmasını önlemektir.

Erken başlanan tedavi tüplerin tıkanmasını önlemede oldukça etkilidir.

Nasıl korunulabilinir?

Tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmada geçerli kurallar burada da geçerlidir: yeterince iyi tanınmayan veya başkalarıyla birlikte olduğundan şüphelenilen biriyle beraber olunduğunda prezervatif kullanmak.

Prezervatif usulüne uygun kullanıldığında korunmada son derece etkilidir.

 

Önceki İçerikCinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Sonraki İçerikEnfeksiyon
RELATED ARTICLES

Most Popular

Erkeklerde Üreme sistemi

Kordon Kanı Akışı

24 Haftalık Fetus Ultrasonu

Son Yorumlar