Salı, Ocak 25, 2022
Ana SayfaJinekolojik Sorunlar ve Hastalıklarİdrar Kaçırma ve Tedavisi (Incontinence)

İdrar Kaçırma ve Tedavisi (Incontinence)

İdrar Kaçırma ve Tedavisi (Incontinence)

İdrar tutamama, incontinence

İdrar Kaçırma ve Tedavisi

İdrar Kaçırma ve Tedavisi

İdrar tutamama, şayet kişi istemediği halde idrarını kaçırırsa buna idrar tutamama denir. Kişi yaşlandıkca idrar kaçırma zafiyetide o oranda büyür. Yaşlı kadınlarda idrar tutamama yaşlı erkeklere göre daha çok görülür, çünkü kadınlarda idrar yolları erkeklere göre oldukca kısadır.

A- Kadınlarda görülen idrar tutamamanın sebepleri!

1-) Mesane zafiyeti ,idrar torbasının kaslarındaki zayıflık nedeniyle idrar kaçırma
2-) Menopoz devresinde görülen hormon anomalikleri nedeniyle mesane ve çevresinde kas ve dokularda gevşeme olur ve idrar kaçırır.
3-) Sürekli stresli bayanlarda sinirsel zafiyet nedeniyle ara dokularda zafiyet görülür ve bu idrar kaçırmaya sebep olur.
4-) Ayrıca şişmanlık ve kabızlık nedeniyle mesane kasları sürekli baskı altında kalır ve buda mesane kaslarını gevşetir ve buda idrar kaçırmaya neden olur.
5-) İdrar yolları enfeksiyonu mesane zafiyetine sebep olur.
6-) Mesaneye yakın yörede yapılan amaliyatlar mesane zafiyetine sebep olur ve buda idrar kaçırmaya sebep olur.Özellikle normal doğum yapmış bayanlarda bu oldukça sıktır.

Ne napılabilir?

1-) Karın altındaki kasları güclendirmek için jimnastik yapılır.
2-) Menopoz nedeniyle ortaya çıkan idrar kaçırması tedavi edilmelidir.
3-) Mesane kaslarındaki zafiyeti önlemek için doğal ilaçlar kulanılır.
4-) Kadınların uygun pet kulanmaları gerekir.
5-) Kas zafiyetini güçlendirmek için uygun yerlere iğne ile kolajen yapılır.
6-) Amaliyat gerekli ise uygun yerlerde ufak amaliyatlar yapılır.
7-) Kadınlarda mesane zafiyeti genelikle enfeksiyon nedeniyle olur, çünkü idrar yollarının çok kısa olması nedeniyle defi-hacetin (dışkı ) sadece tuvalet kağıdı ile silinmesi yetmez aynı zamanda suyla iyice yıkamak, yani taharetlenmek gerekir. Aksi halde bakteriler bu kısa yoldan bütün idrar yollarının iltihaplanmasına sebep olur.

B- Mesane hasaslaşması nedeniyle idrar tutamama:

Bir çok faktör mesane kaslarının aşırı duyarlı olamsına neden olabilir. Bunların başında sık sık tuvalette gitme (polakiuri), geçeleri sık sık idrar yapmak için kalkmak zorunda olma (niktüri), aşırı idrar yapmak zorlanma gibi sebepler mesayiyi tahrişeder ve aşırı duyarlı yapar. Bunların hariçinde idrar yolları iltihaplanması, kronik idrar yolları iltihaplanması, mesane taş, kum ve urlarıda mesaniyi zayıflatır.

C- Erkeklerde görülen idrar kaçırma:

Burada ana sebep genelikle prostat büyümesi nedeniyle ortaya çıkar. Prostat büyürse prostat içinden geçen geçen idrar kordonu sıkışır ve idrar dışarı atılamaz. Bu aşırı miktardaki idrar sürekli mesane kaslarını zorlaması nedeniyle mesane zafiyeti ortaya çıkar. Bu nedenle özelikle prostat büyümesinin tedavi edilmesi gerekir.

D- Refleks nedeniyle idrar tutamama:

Burada rahatsızlığa kaza sonucu beyin ve omuriliğin zedelenmesi nedeniyle mesane kasının konturol edilememesi nedeniyle idrar tutamama görülür, çünkü mesane kaslarını konturoleden sinirler devre dışı kalır.

E- Tedavi:

Üroloji ve kadın doğum uzmanının idrar tutmamanın sebeplerinin teşhisinden sonra uygun tedaviler uygulanır. Mesane kaslarının zafiyeti nedeniyle ortaya çıkan idrar kaçırmaya en basit ve en etkili yöntem mesane kaslarının güçlendirilmesi ve mesane boyun açısının düzeltilmesi için kullanmanızı tavsiye ettiğiniz özel mesane kası geliştirici süper alet sayesinde ameliyatla başarılı olamadığımız hastalarda bile yüz güldürücü sonuçlar aldık.

Daha fazla bilgi ve size uygun mu diye bilmek için arayınız.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Erkeklerde Üreme sistemi

Kordon Kanı Akışı

24 Haftalık Fetus Ultrasonu

Son Yorumlar