Karın Germe ( Abdominoplasty )

  0
  280

  Karın Germe ( Abdominoplasty )

  Karın ön duvarının sarkıklığı, gebelik sonrası karın çatlakları, yine bu bölgede yağ ve deri fazlalığı oldukça sık rastlanan bir sorundur. Bu ameliyatta orta ve alt karın bölgesindeki deri ve yağ fazlalıkları alındığı gibi, karın kaslarına yapılacak takviye ile daha ince bir görünüm elde etmek mümkündür. Karın duvarındaki aşırı sarkmaya bağlı olarak meydana gelen bel ağrıları da bu ameliyat sonrası büyük oranda düzelmektedir.

  Karın germe ameliyatı planlanan bir kişinin kilolu ise zayıflaması ve ideal kilosuna düşmesi tercih edilmektedir. Kilolu hastalarda karın derisi kalınlığı da fazla olduğundan normal kilodaki hastalar kadar derinin gerilmesi mümkün olmayacak ve aynı derecede güzel sonuçlar elde edilemeyecektir. Ayrıca kilolu hastalarda yara iyileşmesi problemleri (dikiş hattından yağ akıntıları) daha sıktır. Karın germe ameliyatlarında yara iyileşmesini olumsuz etkileyen faktörlerden biri de sigara kullanımıdır. Hastaların tercihen ameliyattan 3 hafta önce sigarayı bırakmaları önerilmektedir.

  Karın germe ameliyatı ortalama 2,5-3 saat süren bir işlemdir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Hasta aynı gün ya da bir gece hastanede kaldıktan sonra ameliyatın ertesi günü evine dönebilir. Drenler 48 ile 72 saatte çıkartılır. Dikişler ise 12 ile 14. günlerde alınır. Hastanın özellikle ilk bir hafta içinde dikiş hattında gerginlik oluşturmamak için bir miktar eğilerek yürümesi ve yatarken de dik pozisyonda yatmaması önerilir. Ameliyat sonrası dikiş hattından bir miktar erimiş yağ ve vücut sıvılarının akması küçük alanlarda dikiş açılmaları normal kabul edilmektedir. Bu durum günlük pansumanla kendiliğinden iyileşecektir.

  Ameliyat sonrası ikinci haftadan sonra hafif egzersizler önerilmekle birlikte ağır egzersiz ve sporlardan 3 ay süreyle uzak kalmak gerekir.