İnfertilite ve Beslenme Düzeni

Gebe kalmayı düşündüğünüz dönemden önceki birkaç ay vücut ağırlığınıza ve beslenmenize dikkat etmelisiniz. Gebelik planlanan dönemden 6 ay öncesinde ideal kilonuza ulaşmak gebe kalmanızı kolaylaştırır.

Çok Zayıfsanız;

Vücut ağırlığının normalden az olması infertiliteye neden olabilir. Vücuttaki yağ hücreleri birer minyatür hormon fabrikasıdır. Östrojenin (kadınlık hormonunun) 2/3’ü yağ hücrelerinde üretilir. Vücudunuzdaki yağ hücrelerinin sayısı ne kadar fazla ise o kadar fazla östrojen üretilir. Gebelik elde edebilmek için östrojen düzeyinin normal sınırlar içinde olması gerekir. Östrojen düzeyi azaldığında veya çok yükseldiğinde problemler ortaya çıkar.

Vücuttaki yağ miktarı %10-15 oranında azaldığında (normal değerin %10-15 altına indiğinde) hormonal denge bozulur ve infertilite ortaya çıkar.

Kilo kaybı ve zayıf olmak beyinden yumurtalıklara giden sinyallerin azalmasına neden olur. Bu durum da östrojen üretimi azalır, rahmin iç tabakası gelişmez ve döllenen yumurta rahme tutunamadığı için gebelik gerçekleşmez. Çok zayıf olan kadınlarda infertilite nedenlerinden biri de yumurtlamanın gerçekleşmemesidir.

Vücut ağırlığı normalden az olan kadınlara kilo almaları ve kısırlık tedavisine normal vücut ağırlığına eriştikten sonra bağlamaları önerilir. Normal vücut ağırlığına erişen kadınların birçoğu hiçbir tedavi görmeden gebe kalabilir.

Şişmanlık ve Kısırlık;

Fazla sayıda yağ hücresi östrojen dengesini bozar. Östrojen düzeyinin çok yüksek olması da yumurtlamayı önleyerek kısırlığa neden olabilir. Şişmanlık insülin miktarının artmasına bu da yumurtalıklardan fazla miktarda erkeklik hormonlarının salınmasına neden olur. Bu durum yumurtlamayı engelleyen diğer bir faktördür.

Vücut ağırlığı normalden fazla olan kadınların kilo vermesi yumurtlama bozukluklarını düzeltir.

Erkeklerde vücut ağırlığı üreme sağlığını etkiler mi?

* Vücut ağırlığının normalden az olması ve kilo kaybı sperm fonksiyonlarının ve sayısının azalmasına yol açar.

* Vücut ağırlığının normalden fala olması testisleri ve sperm üretimini olumsuz etkiler.

İdeal vücut ağırlığına ulaşmak;

*Sık sık kilo verip alan kadınlarda hormonal denge ve üreme sağlığı daha fazla etkilenir.

* Kilo vermeniz gerektiğinde sadece sıvı veya tek tip gıda içeren diyetleri uygulamaktan kaçınmalısınız.

* Diyet ürünler ve kilo vermenize yardımcı olan ilaçları kullanmaktan kaçınmalısınız.

* Günlük protein ihtiyacınızı karşılamaya özen göstermelisiniz.

Egzersiz ve üreme sağlığı

Düzenli ve hafif egzersiz kilonuzu korumanıza ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olurken ağır egzersizlerin yapılması üreme sağlığını olumsuz etkiler.

Maraton koşuları, çok fazla jogging yapılması, fazla aerobik yapmak adet sikluslarının düzenini bozar ve yumurtlamayı engelleyerek kısırlığa neden olabilir. Yürümek, yüzme, tenis, bisiklete binmek, dans etmek ve hafif aerobik en yararlı sporlardır.

 

- A word from our sposor -

spot_img

İnfertilite ve Beslenme Düzeni