Salı, Aralık 7, 2021
spot_img
More

  Latest Posts

  Normal Dışı Gelişler

  Normal Dışı Gelişler

  Doğumların %95’inde çocuğun başı aşağıdadır. Çocuğun bedenin basene giren ilk kısmına “geliş” adı verilir. Normal bir doğumda, baş tamamen bükülmüş bir şekilde çene göğüste girer ve basenin girişine kafatasının tepesiyle gelir. Bu da “Tepe gelişi” olarak adlandırılır. Bu en sık karşılaşılan geliş şeklidir. Ancak bu geliş karşılaşılan tek geliş şekli değildir.

   

  Normal Dışı GelişlerYüz Gelişi:

  Bu pozisyonda baş tamimiyle arkaya atılmıştır. Normal doğum da zor olmasına rağmen mümkündür. Forseps uygulaması, hatta sezaryen müdahalesi olasıdır

  Normal Dışı GelişlerAlın gelişi:

  Baş yüzle kafa teğesi arasında aracı pozisyonundadır. Normal doğum zordur Sezaryen gereklidir.


  Kıç Gelişi:

  Bu durumda bebeğin başı yukarıda poposu ise aşağıdadır. İlk gelenler ya kalçalar (vakaların 2/3’ü) ya da ayaklardır (vakaların 1/3’ü). Normal Dışı GelişlerNormal Dışı Gelişler

  Yanlamasına Geliş:

  Bu omuz gelişi olarak da adlandırılır.Bebek sırt aşağıda yada yukarıda olarak yanlamasına gelir ki normal doğum imkansızdır. Sezaryen zorunludur.Normal Dışı Gelişler

  Bebeğin kesin gelişi daimi pozisyonunu alacağı 7.5 – 8. aylarda doktorunuz tarafından elle muayene ederek ya da radyografi ve bir ekografiyle belli olur. Bebek popo gelişi ile geliyorsa doktorunuz bazı önlemler alabilir. ?u unsurları birbirinden ayırt etmek gerekiyor.

  Basen ölçüleri normal ve normal kiloda çocuklar doğurmuş kadınlardaki popo gelişi vakasında doğum normal doğumdan farklı değildir.

  İlk doğumlarını yapan ve doğumdan önce birden fazla öğenin göz önünde tutulduğu özellikle cenin hacmini ve basen boyutlarını belirlemenin zorunlu olduğu vakalardaki kıç gelişleri .Doktorun şüphesi varsa çoğu sezaryeni seçerler. Normal yolla doğum seçilirse itme daha uzun süreceğinden baştan sona epidural anestezi uygulanır. Kısa bir genel anestezi de bebeğin gelişinin tamamlanmasına yardımcı olabilir.

  Eğer doktorunuz kıç gelişinden bahsediyorsa seçilecek doğum evinin tam teçhizatlı olup olmadığı konusunda doğum öncesi yeterli bilgi alınmalıdır.

  Latest Posts

  spot_imgspot_img

  Don't Miss

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.