Son Dönemde Oluşan Kanamalar

Son Dönemde Oluşan Kanamalar

Gebeliğin hangi döneminde görülürse görülsün, miktarı ne olursa olsun kanama mutlaka doktor kontrolünü gerektiren acil bir durumdur. Kendi kendine bekleyelim belki geçer kararını vermek hayati tehlikeler doğurabilir.

Gebeliğin erken ve geç dönemlerinde görülen kanamalar farklı nedenlerle ortaya çıkarlar.Erken dönem kanamalarının en önemli sebepleri düşük tehdidi ve dış gebelik iken geç dönem kanamalarında altta yatan etken genelde bebeğin eşine yani plasentasına bağlıdır. Plasentanın erken ayrılması ya da rahim ağzını tıkaması söz konusu olabilir.

Plasenta previa (bebeğin eşinin önde olması)

Plasenta previa bebeğin eşinin rahim ağzına yakın yerleşmesi ya da tamamen kapatması demektir. Tamamen kapattığı durumda buna total plasenta previa adı verilir. Bunun dışında plasenta rahim ağzının bir kısmını kapatabilir ya da kapatmasa bile bu bölgeye çok yakın bir alanda yerleşmiş olabilir. Yaklaşık 250 doğumda bir görülür. Gebelik sayısı arttıkça previa görülme riski de artar. Anne yaşının ileri olması, daha önce previa görülmüş olması, geçirilmiş sezaryen operasyonları, gebelik öncesi rahimde iltihap, plasentanın çok büyük olması altta yatan nedenler olarak suçlanmaktadır.

Belirtileri, Tanı ve Tedavi

Plasenta previanın en önemli belirtisi kanamadır. Bu kanamanın özelliği ağrısız olmasıdır. Gebe kadın uykudan uyandığında her tarafı kan içinde görebilir. Ağrının olmaması previa için tipik bir bulgudur. Eğer rahim ağzına yakın yerleşmiş plasenta varlığında kanama çok hafif olabilir ya da sancılar başlayana kadar kanama hiç görülmeyebilir. Vajinal kanama genelde 34-36. haftalarda ortaya çıkar. Düzenli takip altında olan gebelerde ultrasonografi ile prevai olduğu saptanır ve bu sayede kişinin dikkatli olması öğütlenir. Previa varlığında vajinal muayeneden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Çünkü muayene, az miktarda olan kanamayı bir anda arttırabilir. Klasik olarak previa olan gebe muayene edilecek ise ameliyathane şartlarında muayene edilmelidir. Eğer totalprevia yoksa, kanama az ise ve istirahatle daha da azalıyorsa, bebek 36 haftadan küçükse yakın takip altında bir süre daha beklenebilir. Total previa varlığında ise normal doğum şansı olmadığından doğum şekli sezaryendir.

Plasenta normalde bebek doğduktan sonra rahim duvarından ayrılır ve ayrıldığı bölgedeki damarlar rahimin kasılması ile büzüşürler ve kanama kesilir. Bu olayın doğum gerçekleşmeden ortaya çıkmasına abruptio ya da ablatio plasenta adı verilir. Plasenta ayrıldığında bebeğe giden oksijen ve besin kaynakları kesilmiş olur. Plasentanın tamamen ayrıldığı durumlarda bebeğin yaşaması imkansızdır. Abrubtio 90-200 doğumda bir görülür. Çoğu zaman tamamen bir ayrılma olmaz. Plasentanın sadece bir kısmı rahim duvarından ayrılır ve bu sayede geri kalan plasentanın kan dolaşımını sağlaması ile bebek hayatta kalabilir. Nedeni tam olarak bilinmese de karna gelen direk travmalar, bebeğin göbek kordonunun kısa olması, gebeliğe bağlı yüksek tansiyon, sigara kullanımı, daha önceden abrubtio öyküsü riski son derece arttırmaktadır.

Belirtileri, Tanı ve Tedavi

Son Dönemde Oluşan Kanamalar

Abruptioda en sık görülen bulgu kanama olmakla birlikte bu şart değildir. Çünkü plasentanın ayrıldığı yerden olan kanama rahim ağzına kadar ulaşamadan plasentanın sağlam dokuları arasında sıkışabilir ve dışarıdan fark edilemeyebilir. Bu kanın rahim kas dokusu arasına sızması sonucu rahimde hiç gevşeme olmaksızın kasılma görülebilir. En sık abruptio tanısını koyduran bulgu budur. Rahim taş gibi serrtir. Bu tablo eğer gebelik sonlandırılmazsa annede pıhtılaşma bozukluğuna yol açarak hayatını tehdit edebilir. İleri bir abrubtioda rahime dışarıdan dokunulduğunda son derece hassastır. Kan kaybına bağlı olarak annede şok tablosu ortaya çıkabilir.Bebekte ise yapılan NST’de stress belirtileri saptanabilir. Ultrasonda plasenta arkasında kanamanın görülmesi ile tanı kesinleşir. Ancak ultrason incelemesinde plasenta arkasında kanama saptanamaması abrubtio olmadığı anlamına gelmez.

Tedavide eğer bebek canlı ise ve kanama durmuş gibi görülüyorsa normal doğum tercih edilir.Burada önemli olan sürekli bebeği izleyerek sıkıntı olduğu saptandığı anda sezaryene geçmektir. Eğer bebeğin sıkıntıda olduğu abrubtio tanısı konduğu anda fark edilir ise acil sezaryene alınır. Genel olarak bakıldığında abruptioda birinci derecede anne hayatı dikkate alınmalı, her hasta ayrı ayrı değerlendirilmeli ve en uygun doğum şekli tespit edilmelidir.

- A word from our sposor -

spot_img

Son Dönemde Oluşan Kanamalar

Önceki İçerikAblasyo Plesenta
Sonraki İçerikÇoğul Gebelikler