Stresin Üreme Sağlığına Etkisi

  0
  341

  Stresin Üreme Sağlığına Etkisi

  Üreme hormonlarını salgılayan hipofiz bezi duygusal değişikliklere ve strese son derece duyarlıdır. Stres adet sikluslarının düzenini bozar. Kısa süren duygusal değişiklikler ve stres geçici problemlere neden olur. Daha uzun süreli stres üreme hormonlarının dengesini bozar, bu durum stresin artmasına neden olur ve bir kısır döngü oluşur.

  Stres ve Kısırlık

  Yapılan değişik çalışmalarda stresin gebe kalabilmeyi zorlaştırdığı gösterilmiştir. Kadınlarda depresyon ve anksiyete (kaygı) kalp hastalıkları, yeme bozukluklarına yol açmanın yanında üreme sağlığını da olumsuz etkiler. Stres destek gruplarına katılan kadınlarda gebelik oranlarının arttığı saptanmıştır.

  Kısırlık tedavisi gören bazı çiftlerin psikolojik olarak etkilenerek strese girdikleri belirlenmiştir. Stres bu tedavilerin başarısını olumsuz etkiler. Bazı çiftler sıkıntı ve kabuslardan yakınır, bu çiftler genellikle kısırlık ve tedavisi hakkında konuşmaktan kaçar. Tedavi sırasında etkilenen çiftlerin doğumdan sonra bebeği benimsemesinde de problemler görülebilir. Durumunuzu ve tedavinizi konuşmak sizi rahatsız ediyorsa bu durumu hekiminizle paylaşın. Hekiminiz sizi rahatlatabilecek önerilerde bulunacaktır.

  Yaşantınızda sizi strese sokan nedenlerin belirlenmesi stresten kurtulmak için atılacak ilk adımdır. Çalışma yaşamınız ile ilgili problemler, aile bireyleri ile olan problemler, yalnızlık, başarısız olma kaygısı, suçluluk duygusu, fazla rekabet ve cinsel hayatınızdaki problemler strese neden olur. Çoğu zaman kontrol edebileceğiniz ve çözüm bulabileceğiniz sıkıntılar birikerek sizi strese sokar. Kendinize biraz daha fazla zaman ayırmak, zevk aldığınız uğraşlara zaman ayırmak, ılık banyo ve masaj alınabilecek basit önlemlerdir.

  Streste olduğunuzu fakında mısınız?

  Günlük hayatın yoğunluğunda gergin ve yorgun hatta mutsuz olmak bir süre sonra yaşantınızın doğal bir parçası haline gelebilir. Birçok çift hekime başvurana dek ne kadar gergin ve stresli olduklarını fark etmezler.

  Ne kadar streslisiniz?

  * Kendinizi sürekli yorgun hissediyor musunuz?

  * Uykuya dalmakta güçlük çekiyor musunuz?

  * Sık sık başınız ağrıyor mu?

  * Adetleriniz düzensiz mi?

  * Sık sık vajinal enfeksiyon ve herpes (uçuk) enfeksiyonu geçiriyor musunuz?

  * İş arkadaşlarınıza ve ailenize gösterdiğiniz tolerans azalıyor mu?

  Bu sorulardan bir veya birkaçına evet cevabını vermeniz streste olabileceğinizi gösterir.

  Stresten kurtulabilirsiniz;

  Düzenli beslenme, hafif egzersiz, yeteri kadar dinlenmek ve sizi rahatlatan zevk aldığınız uğraşlara vakit ayırmanız stresin fiziksel bulgularını ve üreme sağlığınıza olan olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilir. Depresyon tanısı ile ilaç tedavisi gerektiğinde infertilite tedavisine ara verilmesi ve depresyon tedavisi bittikten sonra yeniden başlanması uygun olur.