Vajina Kanseri

0
335

Vajina Kanseri

Kadın üreme sisteminden kaynaklanan kanserlerin %1’i vagina kanseridir. Ortalama olarak 45-65 yaş arası kadınlarda rastlanmaktadır. Vagina yüzeyini döşeyen çok katlı epitel hücrelerinden ortaya çıkar tamamına yakını squamoz tip kanserdir. Cinsel geçişli hastalıklardan human papilloma virusu enfeksiyonunun neden olduğu düşünülmektedir.

Yakınmalar :

Vagina mukozasında gelişen kanser travmaya hassastır. Bu özelliği ile özellikle ilişki sırasında ve sonrasında kanamaya neden olur. Ayrıca idrar torbasına ve kalın barsağa yakınlığı nedeni ile bu organlarla ilgili yakınmalara neden olabilir. İdrar yapma problemleri, idrar yaparken yanma, kanama ve ağrı, dışkılama sırasında ağrı ve kanama şikayetleri olabilir.

Tanı :

Jinekolojik muayene sırasında vagina duvarında kanamalı erozyone veya tümoral alan görülür. Bu bölgeden alınan biyopsinin incelenmesi ile tanı konur. Ayrıca servikal kanser taraması olan smear testi vaginal kanserlerin erken tanınmasında da faydalıdır.

Tedavi :

Vaginal kanserlerin tedavisi, kanserin vagendeki yerleşim bölgesine ve kanserin büyüklüğüne bağlıdır.

Kanser vaginanın tepesinde rahim ağzına yakın yerleşmişse cerrahi olarak rahim, ve vagenin 1/3’lük üst kısmı çıkartılır. Bu işleme alt karın bölgesi lenf bezlerinin çıkartılması da eklenir. Cerrahi sonrası Radyoterapi (Işın tedavisi) uygulanır.

Kanser vagenin orta bölümüne yerleşmişse cerrahi uygulanmaz sadece radyoterapi uygulanır.

Kanser vagenin girişine yani alt 1/3’lük kısma yerleşmişse, dış vagina ile birlikte vagenin alt 1/3’lük kısmı cerrahi olarak çıkartılır. Bu tedaviye radyoterapi de eklenir.

Vagina kanserinin tedavisi sonrasında ortaya çıkan cinsel ilişki problemleri rekonstrüktif cerrahi metodları ile çözülebilmektedir.