Vücudumuzun bize gönderdiği gizli mesajları biliyor musunuz?

0
45
cilt

Vücudumuzun bize gönderdiği gizli mesajları biliyor musunuz?

Vücudumuz çoğu zaman bize sağlığımız hakkında birçok mesaj gönderiyor. Bu mesajlar ne anlama geliyor? Bu mesajları ne kadar doğru yorumluyoruz ya da bu mesajları anlıyor muyuz?

Vücudumuzun bize gönderdiği gizli mesajları biliyor musunuz?

Bir çok insan zaman zaman vücudunda meydana gelen değişikleri önemsemiyor. Bu değişikler kimi zaman önemsiz olsa da vücudumuzun bize gönderdiği sinyaller olabiliyor. İşte o sinyaller…

Pembe ayaklar:

photo-1530834901272-266296cf5912

Ayak losyonu satan üreticilerin çoğu size “bebek gibi ayaklar” vaat eder. Fakat eğer ayaklarınızın oldukça pembeleştiğini ve derinizin inceleşip buruşuklaştığını fark ettiyseniz bir kan testi yaptırıp şekerinize baktırmanızda fayda var. Bu durum diyabet gibi metabolik bir sorunun habercisi olabilir.

Gitmeniz gereken doktor: Endokrinoloji

Sarılınıyormuş hissi:

photo-1453227588063-bb302b62f50b

Sarılınmak her zaman hoş olmayabilir. Sanki birisi size sarılıyormuş ya da sizi göğsünüzün, vücudunuzun ya da bacaklarınızın etrafından bağlıyormuş gibi hissediyorsanız multipl skleroz riskine karşı testler yaptırmanızda fayda olabilir. Ayrıca kol ve bacaklarınızda rahatsız hisler de olabilir, sanki eldiven ya da ağır ayakkabılar giyiyormuşsunuz gibi hissediyor olabilirsiniz. Bu his rahatsız edicilikten ağrı vericiye kadar farklı ağırlıklarda olabilir fakat yine de üstünde durmakta fayda var.

Gitmeniz gereken doktor: Nörolog

Azalan kaşlar:

eye-1209039_960_720

Eğer kaşlarınızı inceldiğini fark ettiyseniz doktora gidip tiroid kontorlü yaptırmalısınız. Bu durum hipotiroidizmin bir belirtisi olabilir.

Gitmeniz gereken doktor: Endokrinoloji

Şişkin ayak parmakları:

iStock-166025610

Sorunsuz bir cildiniz varsa, rahatsızlık ve kaşınma yaşamıyorsanız ama ayak parmaklarınız şişkinse doktora gitmelisiniz. Bu durum psoriatik artrit belirtisi olabilir.

Gitmeniz gereken doktor: Romatoloji

İştahsızlık:

iStock-989009684

Eğer iştahınızı birden kaybettiyseniz ve kilo kaybı yaşıyorsanız bu metabolik bir sorunun habercisi olabilir. Ayrıca mide ekşimesi yaşıyorsanız gastroözofageal reflü hastalığınız da olabilir.

Gitmeniz gereken doktor: Gastroenteroloji

Kaşıntılı cilt:

iStock-155026780

Eğer cildinizin kaşındığını fark ettiyseniz bu diyabetin bir habercisi olabilir. Fakat doktora gitmeden önce kaşınan bölgeyi kontrol etmelisiniz: kaşıntı bir böcek ısırığından, alerjik reaksiyondan ya da kullandığınız yeni bir üründen, düşük kalite kumaştan kaynaklanıyor olabilir. Eğer bunların hiçbiri kaşıntının nedeni gibi görünmüyorsa, o zaman doktora gitmeye karar verebilirsiniz.

Gitmeniz gereken doktor: Endokrinoloji

İçeride olmaya dayanamamak:

iStock-157168318

Eğer toplu taşıma da ya da evde sürekli camı açtıranlardansanız ve evden ya da işten ziyade dışarıda nefes almak size daha kolay geliyorsa kalp yetmezliği ihtimalini ortadan kaldırmak için doktora gitmenizde fayda var. Ayrıca tiroidinizi de kontrol ettirmeniz gerekebilir çünkü hipotiroidizmin belirtilerinden biri de budur.

Gitmeniz gereken doktor: Kardiyoloji, endokrinoloji

Camların açılmasına dayanamamak:

window-1148929_960_720

Yazın bile üşüyorsanız bu da tiroidinizi kontrol ettirmeniz gerektiği anlamına gelebilir. Vücudunuzda iyot eksikliği olabilir ve bu durum hipotiroidizmce yok açar.

Gitmeniz gereken doktor: Endokrinoloji

Kompülsif olarak bir şeyler çalmak:

iStock-1036852008

Birden bire kanunları hiçe sayıp kolaylıkla satın alabileceğiniz şeyleri bile çalmak istiyorsanız bu durum bunamanın ilk belirtilerinden biri olabilir. Fakat maalesef çok az kişi bu sorunu itiraf edip yardım arar. Bu yüzden yakınlarınıza, özellikle de yaşlı olanlara daha çok dikkat etmelisiniz.

Gitmeniz gereken doktor: Terapist, nöroloji, psikiyatri

Tırnaklarda değişim:

hands-1751637_960_720

Eğer tırnaklarınızın şeklinin değiştiğini ve daha sert ve geniş hale geldiklerini fark ederseniz bu durum bir kalp sorununun habercisi olabilir. Fakat çomak parmağın başlı başına bir hastalık olmadığını aklınızda tutarak bunun vücudunuzdaki farklı hastalıklardan dolayı kaynaklanabilecek bir belirti olduğunu anlamalısınız. Bu yüzden de geniş bir muayeneye ihtiyacınız var.

Gitmeniz gereken doktor: Terapist, kardiyoloji

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.