Yeni Doğan Bebeğin Bakımı

Gebelik sırasında takipleri aksatmadınız. Beslenmenize dikkat ettiniz ve vitaminlerinizi kullandınız. Sonunda sağlıklı ve hiç kuşkusuz sevimli bir bebeğiniz oldu. Fakat şimdi ne olacak? Bebeğin bakımı için doğal olarak çocuk doktorunuzdan bilgiler alabilirsiniz ama artık işlerin çoğunu siz yapacaksınız.

Bebeğiniz çok kısa bir zamanda gözleriyle sizinle bağlantı kurmaya çalışacaktır. Bebekler çevreden gelen birçok etkenden olumlu yada olumsuz etkilenir. Bu yüzden bebeğiniz için mutlu ve sıcak bir ortam yaratmaya çalışın.

İlk yapmanız gereken bebeğin kalacağı odanın düzenlenmesidir. Bunun için olanaklarınıza göre ayrı bir oda düzenlenebileceği gibi, erişkinlerin kullandığı bir oda da kullanılabilir. Bu oda temiz, rahat ve düzenli olmalıdır. Oda sıcaklığı mevsim ne olursa olsun yaklaşık 20 santigrat derecede tutulmalıdır. Bebeğe rahat ve kullanışlı bir yatak hazırlanmalıdır. Bu oda içinde bebek için sıklıkla kullanılacak battaniye, çarşaf, çocuk bezi, banyo küveti, bebeğin kıyafetleri ve sağlık için gerekli olan termometre, ilaçlar gibi eşyalar bulundurulmalıdır. Böylece bebek evin bölümleri arasında gereksiz yere taşınmaz.
Bebeğiniz 3 aylık oluncaya kadar başını dik olarak tutamaz. Bu yüzden bebeğin başı yatağından kaldırılırken ve taşınırken elle desteklenmelidir. Baş sürekli gövdeden yukarıda olmalıdır. Kollar ve bacaklar ise serbest bırakılmalıdır.

Bebeğin Giyimi

Bebek rahat ve mevsime göre fazla kalın olmayan bir biçimde giydirilmelidir. Bebek kıyafetinin beslenme sırasında kirlenebileceği, sık sık bebeğin altının temizlenmesi gerektiği için kolay çıkartılabilen ve temizlenebilen modelde olmalıdır. Kıyafetin boğaz kısmı gevşek olmalı ve bebeğin ağzına alabileceği uzantılar ve küçük parçalar içermemelidir. Bebeğinize kesinlikle kundak yapmayın, sadece tulum giydirmeniz yeterli olacaktır. Kundak yapılan bebeklerde kalça kemiği çıkıkları ve kalıcı sakatlıklar görülme sıklığı artmaktadır.

Bebeğin Uykusu

Günlük gereksinimleri karşılanmış bir bebek günde 20-24 saat uyuyabilir. Bebeğin yaşı arttıkça uyku süresi de kısalır. Uyku düzeni başlangıçta belirsiz olsa da belli saatlerde yatağa yatırılan bebeğin uyku düzeni oluşmaya başlar. Bebekler genellikle yüzüstü yatmayı tercih ederler fakat kafatası yapısının düzgün olması için bebek yatış şekli her seferinde değiştirilmelidir. Bebek uyurken sık sık kontrol edilerek nefes yollarının açık olduğu ve kusma olmadığı bakılmalıdır. Sırtüstü yatarken kusan bebekler boğulabilirler.

Bebeğin Temizliği

Bebeğin vücut temizliği hastalıklardan korunma açısından çok önemlidir. Bebeğin bakımı ve temizliğinden önce eller mutlaka sabunla yıkanıp kurulanmalıdır. Bebekte hastalık yapan mikropların çoğu erişkinlerden bebeğin temizliği sırasında geçer. Bebeğin altı kirlenmişse temiz ve düz bir yere yatırılarak altı açılır. Çocuk bezi de açılır ve bebeğin altı gerekirse ılık su ile yıkanır ve hemen kurulanır. Bu sırada bebeğin cildinin bakımı için krem, losyon veya yağ da kullanılabilir. Bebeğin altı gerektiği zaman temizlenmezse veya hassas cildi olan bebeklerde pişikler oluşabilir. Bebeğin altı temizlendikten sonra doktorunuzun önerdiği kremler sürülürse ve hemen bez bağlanmayıp açık tutulursa pişik sıklığı azalır. Zamanımızda daha sıhhi ve kullanışlı olduğundan hazır bebek bezleri kullanımı yaygındır. Bu bezlerin bebeğin cinsiyetine ve yaşına uygun tipleri alınmalıdır.

Bebek banyosu sabah doyurmadan önce veya gece yatırmadan önce yaptırılmalıdır. Doğduktan sonra göbek bağı düşmemiş bebeklerin banyodan hemen sonra kurulanması ve göbek pansumanı yapılması koşuluyla küvette banyo yapılmasında bir sakınca yoktur. Banyo yapılacak oda sıcak olmalıdır. Bebek banyosunun özel olarak satılan plastik küvetlerde yapılması uygun olacaktır. Su sıcaklığı 36-37 santigrat derece olmalıdır. Su sıcaklığı basit olarak dirsek suya sokularak anlaşılabilir. Su sıcaklığı dirseği yakmayacak düzeyde olmalıdır. Bebek başı su dışında olacak biçimde su içine yatırılır. Bebek şampuanı ile sünger kullanılarak cilt zedelenmeden yumuşak bir biçimde temizlenir. Cinsiyet organları en son temizlenir ve bebek sudan çıkarılıp temiz bir havlu ile kurulanır. Bebeği kesinlikle su içinde veya sıcak su kaynakları yakınında yalnız bırakmayın.

- A word from our sposor -

spot_img

Yeni Doğan Bebeğin Bakımı